Žhavé ... žhavější ... nejžhavější technologie světa počítačů

Přemýšleli jste někdy o tom, co opravdu hýbe světem IT? Které technologie jsou právě „in“ a které budou zítra? Ne? Nezoufejte, udělali jsme to za vás.Vezměte si takový operační systém Windows Vista. Oproti Windows XP opatřena lepšími bezpečnostními funkcemi, podporou nových DirectX, technologiemi pro zlepšení výkonu (ReadyBoost, ReadyDrive...), hezčím rozhraním a mnohým dalším. A ačkoli není pravděpodobné, že bude okamžitě nasazena náhradou za svého předchůdce, ta doba jistě přijde a to nemusíme mluvit ani o nikterak vzdálené budoucnosti.Přemýšleli jste někdy o tom, co opravdu hýbe světem IT? Které technologie jsou právě „in“ a které budou zítra? Ne? Nezoufejte, udělali jsme to za vás.Vezměte si takový operační systém Windows Vista. Oproti Windows XP opatřena lepšími bezpečnostními funkcemi, podporou nových DirectX, technologiemi pro zlepšení výkonu (ReadyBoost, ReadyDrive...), hezčím rozhraním a mnohým dalším. A ačkoli není pravděpodobné, že bude okamžitě nasazena náhradou za svého předchůdce, ta doba jistě přijde a to nemusíme mluvit ani o nikterak vzdálené budoucnosti.

Co virtualizace? Ta zase představuje velice efektivní způsob, jak maximalizovat využití existujícího hardwaru. Hlavním motivem pro aplikaci virtualizace v serverovém prostředí je především konsolidace jednotlivých, ne vždy plně využitých zařízení do jediného systému, který je schopen plnohodnotně využít kapacitu svého hardwaru.

Virtualizace a to další

A co dál? V poslední době se na trhu začala objevovat rovněž řešení, která přinášejí virtualizaci i na běžné stolní počítače. V tomto případě však důvodem není konsolidace různých PC (k tomu spíše slouží takzvané PC blady), avšak možnost na jediném hardwaru spouštět více operačních systémů – uživatelé tak mohou v rámci jediného PC provozovat aplikace, na něž by jinak potřebovali různé počítače. Navíc na jednotlivých instancích operačního systému lze testovat zatím nestabilní nebo nevyzkoušený software, aniž by jeho pád nějak ovlivnil chod jiných instancí. Právě Vistu, Ajax, kancelář na USB, Microsoft Office 2007...? To a mnohem více naleznete v publikaci, kterou pro vás připravila redakce časopisu Computerworld.

Resumé

Kniha by měla potěšit všechny zběhlejší v informačních technologií, kteří se z ní mohou dozvědět mnoho zajímavého o technologiích, které dnes hýbou světem. Publikace jde výrazně více do hloubky než časopisy. Třeba u Ajaxu je popis principu i příklady s ukázkami kódu, u Visty třeba informace o řízení uživatelského přístupu, technologiích ReadyBoost, ReadyDrive či SuperFetch a seznam všech systémových služeb, virtualizace je zase poměrně podrobně popisována na příkladech WMware i Altirisu SVS pro běžná PC. Nechybí ani vybrané funkce Office 2007, nějaké rady k bezpečnosti.... Je jasné, že každé z těchto témat by vydalo na tlustou knížku, ale i tak je tady informací dost - bez zbytečného balastu. .Obrazové ukázky z knihy (ve formátu GIF):
  • Editorial: zde

Foto: IDG


Komentáře