Palm Pre a iPhone 3GS – noví mobilní rivalové

Palm Pre je na trhu, v netboocích se testují obrazovky příští generace a Apple představuje nový iPhone. Tohle a mnohem více z uplynulého týdne najdete ve Světě technických pokroků.


Svět technických pokroků

 

IDG Video

 

Podívejte se na reportáž z World Wide Developers Conference společnosti Apple, kde byly představeny nové hardwarové i softwarové produkty. Uvidíte dva nové MacBooky. Nový 15" MacBook Pro disponuje vestavěnou baterií, podobnou té u 17" modelu, která přístroj napájí až po dobu sedmi hodin a lze ji až 1000krát opětovně nabít, než se znehodnotí. Nový Pro model navíc upustil od ExpressCard slotu ve prospěch univerzálnější čtečky SD karet. Představený 15" model přidává i na rychlosti procesoru, a to z 2,53 GHz na 3,06 GHz. A pak je tu i 13" MacBook, který prodělal tolik vylepšení, že si přídavek Pro zaslouží také. Rovněž disponuje baterií s dlouhou výdrží, lepším displejem, slotem pro SD karty a portem Firewire 800. Co se operační paměti týče, může mít velikost až 8 GB.

Společnost Apple také představila novou verzi svého populárního iPhone. Přístroj s označením iPhone 3GS prošel oproti současnému modelu několika hardwarovými vylepšeními, mezi kterými hraje prim rychlost. Cokoliv děláte, všechno co chcete, vám nyní půjde rychleji. Například prosté načítání zpráv je tu 2,1krát rychlejší, načtení hry jako je SimCity 2,4krát rychlejší, zobrazení přílohy emailu v Excelu 3,6krát rychlejší a načtení webové stránky psané v JavaScriptu 2,9krát rychlejší. Všechny rychlosti jsou srovnané oproti klasickému iPhone 3G. Telefon má také 3-megapixelový fotoaparát s automatickým ostřením a možností natáčet videa. Nechybí ani ovládání hlasem a zabudovaný kompas. Předpokládá se také vylepšení životnosti baterie, stejně jako grafického výkonu. Nový iPhone 3GS by se měl objevit již 19. června, tedy ve stejný týden jako nová verze operačního systému 3.0.

Apple však není jediný, kdo přispěl na trh s novým kouskem. Minulý týden vypustil Palm na trh svůj smartphone Pre. Pre běží na Web OS od Palmu a pohání ho 600MHz procesor, díky němuž může v jednom okamžiku běžet několik aplikací současně, což iPhone nezvládá. Pro americké zákazníky, kteří chtěli zůstat u služeb společnosti Sprint, se Pre stal alternativou pro přechod k jinému operátorovi. Palm Pre dále nabízí klasickou klávesnici a vyměnitelnou baterii, ale prostor určený pro média a aplikace je omezený jen na 8 GB.

Další novinky v naší videoreportáži jsou z veletrhu Computex. Nový druh obrazovek pro notebooky, ze kterých se lépe čte a neztrácí na kvalitě ani u multimédií, by měl být brzy k dostání a vy máte možnost vidět první vzorky. Obrazovky mají tři módy: barevný mód vhodný pro videa a surfování na internetu, reflexní mód, který pracuje s okolním světlem a displej tak zůstává čitelný i na přímém slunci, a hybridní mód, který je kombinací barevného a reflexního. Rozdíl oproti klasické obrazovce netbooku je venku patrný na první pohled. Obrazovky by se mohly objevit koncem roku. Ze začátku budou o něco dražší než klasické LCD obrazovky, ale s rozšířením výroby by jejich cena měla klesnout.

Netbooky jsou dnes hitem, ale i navzdory malým velikostem stále nevydrží celý den bez dobíjení. Tuto nevýhodu by chtěl napravit Intel v budoucích verzích své Atom platformy. Většina dnešních netbooků vydrží 3 až 5 hodin na klasickou 3-článkovou baterii a téměř dvojnásobek na baterii 6-článkovou. Větší baterie jsou však mnohem objemnější a těžší. Životnost baterie lze prodloužit snížením odběru jednotlivých komponent, což se Intelu daří postupně realizovat u procesorů z řady Atom, avšak komponenty mimo jejich kontrolu, jako jsou obrazovky, stále odebírají hodně energie.

Společnost AMD má v plánu uvést svůj první grafický procesor, podporující nové grafické API Microsoftu DirectX 11, koncem tohoto roku. Umožňuje zobrazit mnohem kvalitnější a propracovanější herní grafiku. A jak můžete vidět, obraz využívající mozaikování a přecházení z malého počtu trojúhelníků na velký počet poskytuje mnohem větší detaily. Prozatím blíže nespecifikovaný čip bude postaven na 40 nm výrobní technologii od společnosti TSMC.

Poslední novinkou je fotoaparát Casio Exilim EX-H10, se kterým lze podle výrobce na jedno nabití nafotit až 1000 fotografií. Jeho optická soustava také začíná na 24 milimetrech. Lze s ním pořizovat 12-megapixelové snímky, v zadní části má 3" displej a může také natáčet video v rozlišení 1280x720. V Japonsku se začne prodávat 3. července za cenu zhruba 40 tisíc jenů, což je v přepočtu asi 8 000Kč. Kdy se objeví v dalších zemích, by mělo být brzy oznámeno.Komentáře