Video: Netbooky s Androidem zažívají boom

Netbooky s Androidem od Googlu, nová mobilní zařízení MID od Intelu či informace o vyhledávači Bing od Microsoftu – to jsou hlavní témata uplynulého týdne, které vám přinášíme ve Světě technických pokroků.


IDG Video

 

Netbooky se i v letošním roce těší velkému zájmu jak ze strany uživatelů, tak i výrobců a veletrh Computex se jimi doslova hemžil. Z velké škály nových netbooků, byla řada z nich postavena na Ion platformě od NVidie. Ion kombinuje grafický procesor od nVidie s Intel Atom procesorem, čímž dodává levným počítačům lepší grafický výkon i co se zpracování multimédií týče. Díky spojení těchto dvou procesorů tak může i levná platforma nabídnout poměrně solidní výkon, ať už při hraní her, streamování videí nebo při tvorbě videí vlastních.

K vidění byly i prototypy počítačů běžící na novém procesoru Snapdragon od společnosti Qualcomm. Procesor bude na scéně netbooků soupeřit s Atomem od Intelu a je postaven na 1GHz ARM jádře. Tím pádem na počítačích se Snapdragonem nepoběží Windows, ale jen Linux nebo Android. K vidění bylo několik prototypů s Androidem, včetně modelu Eee PC od Asusu a modelů s referenčním designem od tchajwanských společností Compal a Inventec.

Také společnost Acer představila prototyp svého Aspire One netbooku s mobilním operačním systémem Android od Googlu. Přístroj by mohl být dostupný v příštím čtvrtletí jako první netbook s Androidem, pokud Acer obstojí v konkurenci. Jde také o první počítač s Androidem postavený na procesoru Intel Atom. Android nepodporuje sadu instrukcí procesorů x86 od Intelu, takže výrobce musel s pomocí tchajwanské Linuxové společnosti Insyde Software tento open source operační systém přizpůsobit pro procesory Intel. Přesná cena zatím nebyla prozrazena, ale měla by být o něco málo nižší než je cena Aspire One s Windows XP. Netbook by pak měl být dostupný u společností zaměřených na mobilními telefony. Acer ho podle svých slov vyvíjel asi 4 až 6 měsíců a představil jej několika telekomunikačním společnostem. Byl o něj údajně velký zájem.

Dále byl představen i první fungující model MID, postavený na nové platformě Moorestown od Intelu. Moorestown je navržen pro kapesní počítače a jde o verzi čipu Atom procesoru s menší spotřebou. Podle společnosti má mít Moorestown 50krát menší spotřebu než jeho předchůdce.

Computex už dnes není jen o hardwaru, ale své novinky zde prezentovala i společnost Microsoft. Windows 7, poslední verze operačního systému Windows, se oficiálně objeví v prodeji 22. října. To však od Microsoftu není všechno, neboť nedávno byl spuštěn i vyhledávací nástroj Bing, který přináší také zajímavé možnosti.

Steve Ballmer nazval nynější vyhledávání jednorozměrným a prohlásil, že Bing lidem pomůže najít informace rychle a použije je k dovršení požadovaných úkolů, čehož má softwarový gigant v plánu docílit tříděním výsledků podle nejlepší shody, a nikoliv dle popularity. Bude také třídit výsledky hledání a informace, které se objeví na hlavní stránce vyhledávání. Microsoft slibuje zobrazení více informací přehlednějším způsobem než jeho konkurenti. S touhle novou platformou nezbytně nemusí jít jen o vyhledávání informací a poskytování odkazů, jak uvedla před několika týdny ve své tiskové zprávě společnost Yahoo. Jde o poskytnutí informací, které potřebujete spíše než potencionálně správný nebo špatný odkaz. Bing zobrazuje po najetí myší na odkazy i videa rychlé náhledy a má také například cestovní sekci pro hledání letů a hotelů.Komentáře