Svět technických pokroků (2)

Nenechte si ujít další videoreportáž shrnující nejdůležitější události minulého týdne. Řeč bude o konci jednání společností IBM a Sun, nových modelech nettopů využívajících platformu Ion či třeba o novém japonském superpočítači, který je označován za nejefektivnější na světě.


IDG Video

 

Dohady o sloučení společností Sun a IBM se minulou neděli rozplynuly, protože obě strany nejsou schopny dohodnout se na smluvních podmínkách. Vedení Sunu odmítlo v sobotu oficiální nabídku od IBM kvůli příliš nízké nabídkové ceně.  Jak bylo oznámeno ve Wall Street Journal, Sun také znepokojovalo, že by podle nabídky měla IBM příliš prostoru k tomu, aby mohla z dohody vycouvat. O sloučení těchto dvou společností se mluvilo již od 18. března.  Zisk, vyčíslený na zhruba 7 bilionu dolarů, by rozšířil vedoucí postavení IBM na trhu se servery a umožnil jim kontrolu nad Solaris, Javou a dalšími technologiemi od Sun.

V úterý minulý týden, spolu s více než dvaceti novými netbooky, notebooky a all-in-one počítači, vypustil Acer první malé form-factor PC, které nabízí Nvidia Ion platformu spojující Atom chip od Intelu a grafický procesor Ion. S AspireRevo můžete sledovat 1080p HD video, hrát hry pro DirectX 10 při nejvyšší snímkové frekvenci a vyzkoušet 3D schopnosti systému Windows Vista Premium. Nový nettop je dostupný buď s klasickým pevným, nebo SSD diskem a pamětí až 4 GB. Zařízení je konstruováno tak, aby mohlo být připojeno k zadní části jakékoliv TV obrazovky nebo LCD s VESA připojením. Cena ani dostupnost nebyla stanovena, ale podle jednoho z vedoucích pracovníků by se zařízení mělo objevit v USA kolem září a pak postupně po celém světě.

Pět měsíců potom, co se v Japonsku prodal první kousek, se DSi od Nintenda tento týden dostalo na mezinárodní trhy a jen za pár dní prodala společnost několik stovek tisíc kusů. DSi je modernější verzí oblíbené konzole DS Lite, která se prodává již několik let. Nové zařízení je tenčí a obě obrazovky jsou poněkud větší, byly přidány dva digitální fotoaparáty a nechybí ani funkce audio přehrávače. Prodává se za cenu 170 dolarů.
 
Ke konci předminulého týdne japonská vesmírná agentura otevřela centrum svého nového superpočítače, který je nyní nejvýkonnějším počítačem v celé zemi a nejúčinnějším počítačem na světě. Superpočítač Fujitsu FX1 byl spuštěn minulý týden ve vesmírném středisku Japan Aerospace Exploration Agency v Chofu v západním Tokyu a poskytuje tomuto středisku mnohem větší výpočetní výkon. Za mřížkami je přes tři tisíce výpočetních jednotek, jako je tato. Každá má čtyř-jádrový mikroprocesor Sparc64 VII a je tu přes 94 TB paměti. Což dává dohromady teoretický výkon 120 teraflops. Počítač bude používán pro simulaci jevů, jakým je třeba sluchový šum, který se vyskytuje při vypouštění družic.

Aktualizovaná verze Looj robota od iRobot, který čistí odpadní kanály, se objeví během následujících týdnů na trhu. Od stejné společnosti jei Roomba robot na vysávání. Looj je dálkově ovládané zařízení, které odklízí listí a odpad z vašich okapů a odpadních kanálů. Nová verze má v sobě zabudovanou interní anténu, ohebný vrták a zvýšil se dosah dálkového ovládání. Stát bude 130 nebo 170 dolarů, záleží na konfiguraci.

General Motors, americký výrobce aut, odhalil dvojkolové, dvoumístné, elektrické vozidlo, které vyvinul spolu se Segway a o kterém doufá, že se stane bezpečnou, neškodlivou alternativou ovzduší znečišťujícím vozidlům, která jezdí po amerických silnicích. Puma, která je symbolem "Osobní a přístupné dopravy po městě", je zařízena pro dva, přičemž jim umožňuje sedět podobně jako v autě. Podle Segway, je nové vozidlo schopno cestovat rychlostí až 35 mil za hodinu, což je 56 kilometrů za hodinu a lze s ním ujet až 35 mil na jedno nabití. Puma používá lithium-iontové baterie, jejichž opětovné nabití by mělo přijít pouze kolem 60 centů za elektřinuKomentáře