Video: Inovované netbooky i celebrity na CESu 2010

Na veletrhu CES se toho událo opravdu hodně, proto se tam dnes ještě vrátíme. Podíváme se na netbook se dvěma obrazovkami, z nichž jedna zaujala místo klávesnice, zajímavé spojení LED světla s bezdrátovým reproduktorem a nakonec pro vás máme malou soutěž.


 

Pro přehrávání videa potřebujete mít zapnutý JavaScript.

 

Nejprve se ale podíváme na jednu technickou novinku automobilky Ford. Společnost vylepšila svůj dotykový palubní systém známý jako myFord Touch o podporu dvou populárních webových aplikací - Pandora a Twitter. Twitter aplikace nazvaná Open Beak vám bude za jízdy předčítat nové tweety, jejich psaní z cest však prozatím neumožňuje. Systém myFord Touch je navržen i pro surfování na internetu a nabízí spoustu dalších funkcí. Poprvé se s ním setkáme ve vozech Ford Edge a Lincoln MKX, od roku 2012 pak bude globálně dodáván jakou součást vozů Ford Focus.

MSI představilo na CESu netbook se dvěma obrazovkami, který by se na pultech obchodů mohl objevit již letos. K dispozici jsou dva modely s 10,1" nebo 7" LCD dotykovou obrazovkou, operačním systémem Windows 7 a mikroprocesorem Intel Menlow, který se vyznačuje nízkou spotřebou energie. Jako úložiště dat slouží SSD disk o velikosti 32 GB nebo 64 GB. Své využití by měly nalézt jako přenosné netbooky i čtečky elektronických knih. I když se zatím jedná jen o prototyp, podle společnosti se s nimi na trhu setkáme již v průběhu roku. Informace o ceně prozatím nejsou dostupné.

Firma Klipsch zde představila LED světlo se zabudovaným bezdrátovým reproduktorem. Balení obsahuje 2 svítící reproduktory, vysílač a dálkové ovládání. Vše tedy běží bezdrátově. Podporována je i funkce Dual Zone, která dovoluje na jednom reproduktoru přehrávat zvukovou stopu z notebooku a na druhém třeba z iPodu. Systém lze rozšířit až na celkový počet 8 reproduktorů. Světelný výkon LED světla je srovnatelný s 65 W žárovkou a reproduktor má na svou velikost dobrý rozsah a solidní pojetí basů i výkonu. Dva svítící reproduktory, vysílač a dálkové ovládání si můžete již nyní pořídit v přepočtu za 11 000 Kč. Další reproduktor vás přijde na 4 500 Kč.

Nový druh obrazovek, 3qi, který se vyznačuje dobrou čitelností na slunci a nízkou spotřebou, si pomalu razí cestu k novým zařízením, z nichž některé byly k vidění tady na CESu. Obrazovku již před více než jedním rokem začala vyvíjet společnost Pixel Qi, v jejímž čele stojí bývalý šéf této divize v Intel a Mary Lou Jepsen z organizace One Laptop Per Child, která řekla, že od svého představení v červnu 2009 již obrazovka urazila dlouhou cestu. Jedním z prvních produktů využívajících novou obrazovku je tento e-reader Smartpad od Notion Ink Design Labs. Zařízení disponuje operačním systémem Android 2.0 a pohání ho procesor nVidia Tegra 2. Společnost by také chtěla 10,1" obrazovku zpřístupnit všem domácím technicky zručným uživatelům ve formě "kutilské" sady. Dočkat bychom se jí měli koncem prvního čtvrtletí nebo začátkem druhého kvartálu letošního roku.

Řada společností tady na CESu se chlubila nezávadností svých výrobků vůči přírodě. Zeptali jsme se proto samotné organizace Greenpeace, co na CES říká z pohledu ekologičnosti vystavovaných produktů. Organizace tady na veletrhu vydala nejnovější verzi svého Průvodce zelenější elektronikou. Chemikálie jako PVC plasty a bromované zpomalovače hoření (BFR) jsou v dnešní době nejškodlivější látky v elektronických zařízeních. Při standardním užití představují jen velmi malé riziko, pokud však nedojde k jejich řádné recyklaci, mohou být velmi škodlivé. Skupina Greenpeace podrobila kritice Microsoft za nedostatečnou snahu snížit emise škodlivého CO2 a společnosti Samsung, Dell, Lenovo a LG Electronics za ustoupení od svých dřívějších cílů.

CES ale není jen o nejrůznějších novinkách, nyní se podíváme na krátký přehled celebrit, které jsme zde spatřili. Na tiskové konferenci Sony jsme viděli Taylor Swift zazpívat svůj hit Love Story, který jste si mohli poslechnout již minule. Kromě toho s CEO Howardem Stringerem mluvila o tom, jak by chtěla zdokumentovat své připravované turné. Hvězdy tu přirozeně zastupovaly společnosti, které je sponzorují. Brooke Shields a Whitney Port, hvězdy seriálu The Hills z produkce MTV, se zástupci společnosti LG představily dva nové telefony - LG Rumor Touch a LG Lotus Elite. Lady Gaga vystoupila jako tvůrčí osobnost firmy Polaroid. Známé celebrity však nepotkáte jen na konferencích. Při procházení veletrhem jsme narazili na známého herce Sinbada, který si tu jako většina prohlížel to, co jej zaujalo.

Nakonec tu pro vás máme možnost vyhrát speciální cenu, kterou je unikátní CES taška pro novináře. Všechno, co musíte udělat, je stát se našimi fanoušky na Facebooku, naše adresa je Facebook.com/worldtechupdate, a nechat nám na zdi komentář, ať už pozitivní nebo negativní. My poté namátkově vybereme dva z vás, kteří obdrží zmíněnou tašku.Komentáře