Video: Intel uvedl elektronickou čtečku knih s Linuxem

Intel uvádí čtečku knih s 5MPx fotoaparátem a Linuxem, HP kupuje 3Com nebo mobilní telefon, který lze rozdělit na dva. To a mnohem více v dnešním Světě technických pokroků.


Svět technických pokroků

 

Dnes začínáme se společnostmi AMD a Intel, které ve čtvrtek oficiálně urovnaly své spory týkající se monopolního chování i patentů. Společnost Intel souhlasila, že zaplatí AMD v přepočtu více než 21 miliard korun a podepsala s ní pětiletou licenční smlouvu. Společnost AMD naopak slíbila stažení všech obžalování po celém světě i všech nevyřešených sporů, včetně případů v americkém státě Delaware a dvou případů v Japonsku. Intel však na soudním poli stále nemá vyhráno. Minule jsme vám sdělili novinky o obvinění z porušení antimonopolních zákonů, které podal newyorský generální prokurátor. To samozřejmě stále platí.

Sdružení CEA minulý týden v New Yorku uspořádalo každoroční CES Preview. K vidění byla například ultratenká TV od JVC s Edge LED podsvícením, která se začne prodávat koncem měsíce za asi 60 000 Kč, nebo solární panel Renu, který nabíjí zařízení prostřednictvím USB. A pro všechny malé i velké hráče tu byl k vidění zábavní systém od Audiovoxu určený pro zadní části vozu, a to se zabudovanou konzolí Playstation 2. Ekonom CEA prohlásil, že věří, že je období recese za námi, ale že odvětví spotřební elektroniky bude mít stále svá dobrá a špatná období.

Na iPhony v Austrálii čekalo nedávno nepříjemné překvapení. Uživatelé s odblokovanými iPhony byli náchylní k napadení virem, který mění pozadí na fotografii zpěváka z 80. let Ricka Astleyho. Astley je znám hlavně pro svůj hit Never Gonna Give You Up. Vir neútočil na všechna zařízení iPhone, ale pouze na odblokované přístroje používající Unixovou utilitu nazvanou SSH s nezměněným defaultním heslem "alpine". SSH umožňuje vzdálený přístup k zařízení přes internet, takže nainstalováním tohoto softwaru a používáním defaultního hesla k přístroji v podstatě otevíráte nezabezpečená zadní vrátka.

Nový telefon od Fujitsu přichází se zlomovou technologií, a to doslova. Nový F-04B, který se v Japonsku začne prodávat v dubnu, lze totiž rozdělit na dva. Vrchní polovinu tvoří 3,4" dotykový displej, v němž je zabudovaná všechna potřebná elektronika, včetně vysokofrekvenčního modulu a antény. Zadní polovina nabídne QWERTY i výsuvnou numerickou klávesnici. Ve vzájemném spojení až na 10 metrů udržuje obě poloviny rozhraní Bluetooth. Díky dotykovému displeji je vrchní polovina plně funkční sama o sobě, takže tu spodní můžete klidně nechat doma a ulehčit tak vaší kapse. Spodní část je vybavena sluchátkem i mikrofonem, lze tedy telefonovat, i když máte vrchní část někde schovanou. S uvedením na trh mimo Japonsko se zatím bohužel nepočítá.

Společnost HP koupí výrobce síťových prvků 3Com za zhruba 46 miliard korun českých. Převzetí už bylo schváleno správní radou na obou stranách. Podle společnosti HP tento tah naplňuje jejich datovou strategii, kterou rozšiřují nabídku svých systémů o servery, úložiště dat a síťová řešení spolu s příslušenstvím i službami.

Evropská komise minulé pondělí vyjádřila své oficiální stanovisko nad plánovaným převzetím Sun Microsystems společností Oracle, které by podle ní poškodilo hospodářskou soutěž na trhu s databázemi. Oracle poté prohlásil, že bude Evropské komisi "razantně oponovat". Do záležitosti se vložilo i Ministerstvo spravedlnosti USA, které již dohodu schválilo, a po důkladném prostudování vyvodilo závěr,
že je "ovlivnění trhu nepravděpodobné".

Nokia stahuje z trhu nabíječky mobilních telefonů, které se ukázaly jako poruchové. Plastový kryt těchto nabíječek se totiž může uvolnit a oddělit, čímž se zpřístupní vnitřek nabíječky a hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Na obrazovce právě vidíte, kterých modelů se to týká. Pro více informací navštivte web chargerexchange.nokia.com.

Intel uvedl na trh novou čtečku elektronických knih, která dokáže nafotit knížky nebo noviny a následně je předčítat lidem, kteří jsou v tomto směru určitým způsobem indisponováni. Intel Reader se prodává v přepočtu za téměř 25 500 Kč a pomáhá lidem trpícím slepotou, dyslexií nebo poškozením zraku. Přístroj kombinuje 5 Mpx fotoaparát s linuxovým systémem, který rozpoznává znaky a softwarem, který převádí text na mluvené slovo. Díky 2GB paměti lze v přístroji uchovat až 600 nafocených stran. Intel odhaduje, že jen v USA je přibližně 55 milionů lidí, kteří
by tohle zařízení mohli využívat.

Výzkumní pracovníci v MIT vyvíjejí robota s řadou algoritmů, který má pomáhat s každodenními záležitostmi. Robot se jmenuje AIDA a jeho stvořitelé doufají, že se s ním na palubní desce setkáme již za dva roky. Robot bude vnímat vaše každodenní počínání, náladu nebo to, jaký je právě čas. Po týdnu si například bude schopný zapamatovat, kde bydlíte a pracujete. A vaši každodenní činnost se vám několika návrhy bude snažit ulehčit. Může vás třeba informovat o dopravní zácpě nebo právě probíhajícím trhu v místě, kudy pravidelně jezdíte do práce. Robot by se tedy neměl chovat jako GPS navigace, do které jen zadáte cílovou adresu, ale jako váš společník na cestách. Po měsíci bude AIDA robot vědět, že v určitý den po práci jezdíte pravidelně nakupovat. Pokud ten den zaznamená nedostatek paliva v nádrži, sám vás po cestě do obchodu nasměruje na benzínku. A po nákupech se s jeho pomocí vyhnete probíhajícímu trhu v centru městu. Robot by se měl za dva roky objevit ve vozidlech Audi, jeho cena však zatím není známa.Komentáře