Video: Jak probíhalo v USA uvedení Windows 7 na trh?

Windows 7 konečně v prodeji, 3D displej pozorovatelný z každého úhlu, a nejnovější informace z autosalonu Tokyo Motor Show. Tohle a mnohem více v dnešním Světě technických pokroků.


Svět technických pokroků

 

Dnes začínáme v New Yorku, kde ve čtvrtek 22. října Steve Ballmer uvedl na trh zbrusu nový OS Windows 7. Na akci byla i možnost vyzkoušet si různé vlastnosti tohoto nového operačního systému, a to na několika typech zařízení. Například na tabletech se předvádělo dotykové rozhraní a k vidění byly i vysoce výkonné grafické stroje. Celkem je Windows 7 k dispozici ve čtyřech verzích: Starter, Home Premium, Professional a Ultimate, jejichž cena se pohybuje zhruba od 2 400 Kč do 7 300 Kč. A pokud jste si koupili PC po 26. červnu 2009, máte nárok na bezplatný upgrade na Windows 7, dostupnost a doba dodání se však liší, takže se obraťte na svého dodavatele.

Minulý týden se otevřely dveře autosalonu Tokyo Motor Show, takže se podíváme, co je nového ve světě automobilů. Tohle je Nissan Land Glider - jednosedadlové elektrické vozidlo určené pro jízdu po městě. Při zatáčení se naklání jako motocykl a má přepychově vybavenou palubovku. Celou její délku zaujímá LCD panel a obklopuje tak další obrazovku ve středu určenou pro navigaci. A neméně luxusní přístrojovou desku má i nové Mitsubishi PX-MiEV. Tento hybridní vůz obklopuje řidiče informacemi na LCD obrazovkách a uprostřed dokonce nabízí displej určený pro obveselení posádky. Největší LCD však nabídne malá dodávka Daihatsu Deca Deca. V zadní části má totiž 35" LCD. Firma doufá, že by mohla zaujmout vášnivé fotografy, kterým by se hodil jak stůl, tak i možnost prohlížet si vyfocené fotografie na velké obrazovce.

Jistě to znáte z počítačových her, ale co takhle ovládat auto joystickem i ve skutečnosti? A právě u konceptu elektromobilu Toyota FT-EV II je klasický volant nahrazen dvojící joysticků. Řízení, brzdění i přidávání plynu je ovládáno rukou, takže nejsou třeba žádné pedály. A po premiéře z minulého roku se na autosalon vrátilo i vozítko Toyota i-Real, také s dvojicí joysticků. Ale pravděpodobně tím nejvyspělejším vozítkem ze všech bylo mobilní zařízení Honda U3-X. Tohle zařízení je ovládáno pouze prostým nakláněním do požadovaného směru jízdy. Ve vozítku je detektor sklonu, který vnímá pohyby vrchní části těla a reaguje na ně jízdou vpřed, dozadu, stranou nebo otáčením.

Už to bude nějakou dobu, co se naposled šířily nové zvěsti o prodeji Twitteru. Ten se však prodávat nebude, řekl jeden ze spoluzakladatelů Biz Stone při příležitosti spuštění nové mobilní sítě v Japonsku. Nemáme zájem, aby se Twitter stal součástí nějaké větší společnosti, chceme se jí stát my sami a věříme, že na to máme. Vědomosti získané ze spuštění mobilní Twitter sítě v Japonsku má společnost v plánu do budoucna uplatnit po celém světě.

Google odvedl při fotografování měst pro Street View dobrou, i když kontroverzní práci, ale dostal se jen na autem přístupná místa. To je však minulost. Dnes jsou k dispozici Google tříkolky. Legoland v Kalifornii, Státní univerzita v San Diegu, molo v Santa Monice nebo cyklostezka v Montery Bay. To Všechno bylo nafoceno a Google postupně shromažďuje návrhy na další místa v USA, které přijímá až do 28. října.

Od problémů se vznícením lithium-iontových baterií před pár lety se vědci snaží učinit baterie bezpečnějšími. A badatelům z Tchaj-wanu se to právě podařilo. Vyvinuli nový polymer, který výrazně snižuje riziko vznícení při poškození lithium-iontové baterie. Polymer, nazvaný STOBA, vyvinul Industrial Technology Research Institute a jeho cílem je předejít přehřívání baterií. Tohle se stane při narušení klasické lithium-iontové baterie ... a tohle při stejném poškození nové baterie se STOBA polymerem. Nový materiál by měl cenu baterií zvýšit jen zhruba o tři procenta.

Nyní malá exkurze do budoucnosti. Společnost Sony představila nový 3D displej, který je bez speciálních brýlí pozorovatelný ze všech úhlů. Ačkoliv na tomhle videu úplný 3D efekt viditelný není, ve skutečnosti se zobrazovaný obraz jeví opravdu plasticky a lze jej pozorovat z jakéhokoliv úhlu. Všechny objekty zobrazované na displeji byly vytvořeny ve 3D za pomoci počítače nebo v klidu nafoceny ze všech stran. Existují tedy 360° data, jejichž výsledkem je obraz viditelný ze všech stran a možnost volného pohybu kolem displeje. Tyto 3D displeje by své uplatnění mohly najít například ve vzdělávání. Existuje celá řada designových aplikací, které na nich můžeme zobrazit. Displej prozatím nabízí rozlišení 96 x 128 pixelů, což dojem opravdu kvalitního obrazu nevzbuzuje, ale opak je pravdou, obraz je velmi dobrý. S uvedením přístroje na trh se zatím nepočítá.Komentáře