Video: Přistání na Měsíci po 40 letech sledoval celý svět

V dnešní videoreportáži bude řeč o on-line přenosu mise Apollo 10, kterou mohl sledovat celý svět, kampani k superrychlém mobilním internetu nabízeném v USA či o novém elektromobilu vyvíjeném studenty MIT.


Svět technických pokroků

 

IDG VideoV USA se objevila společnost Zer01, která nabízí nové bezdrátové služby zahrnující spoustu skvělých možností, jakou je vysokorychlostní internet, se kterým stáhnete celý film za pouhých pár minut. Neustále mluví o neomezených službách všeho typu, jež by měla nabízet a prodávat společnost Buzzirk, kterou vlastní další společnost pojmenovaná Global Verge. Ta právě přes internet nabírá lidi, kteří tyto služby budou prodávat. Pokud se vám podaří získat někoho, kdo si tuto službu objedná, budete dostávat provizi 10 dolarů měsíčně po celou dobu, kdy budou zákazníci. Jedná se o multi level marketing. Jsou to ale jen plané sliby zahalené v hávu multi-level-marketingu. Nyní si poslechněme malou ukázku toho, jak balamutí své zákazníky. Vybrané handsety můžete dokonce používat i jako televizi. V nabídce máme přes 100 TV stanic a za malé procento z částky, kterou byste zaplatili v obchodě, můžete stahovat desítky tisíc filmů. A jak dlouho budete muset čekat? Systém je tak rychlý, že film v HD kvalitě o délce dvou hodin stáhnete za pouhé tři minuty. Dívat se můžete na kapesním zařízení nebo jej propojit s velkoplošnou televizí. Obchod s filmy už nepotřebujete. Mezi dalšími nabízenými službami je i možnost pořádat video konference. Nabízejí také neomezené datové přenosy, volání, emaily, SMS zprávy, a to všechno v přepočtu za 1400Kč měsíčně. Nancy, proč je to všechno prakticky nemožné?

Zer01 nevlastní žádné bezdrátové sítě, takže jedinou možností jak tyto služby nabízet, je po dohodě s již existujícími operátory. Společnost tvrdí, že používají GSM a mluví o pokrytí obrovského území, avšak jedinou možností, jak toho docílit, je využít zázemí společností AT&T nebo T-mobile. U obou operátorů jsem se ptala a ani s jedním z nich společnost Zer01 žádnou dohodu nemá. Mohli by sice využívat služeb všech regionálních GSM operátorů, ale pokrýt takhle celé USA je nesmysl. I kdyby se opravdu dohodli se všemi regionálními operátory, nedosáhnou tak pokrytí celého území. Například tady v Seattlu žádní regionální operátoři nejsou a s operátory AT&T a T-mobile společnost ve vztahu není. Takže pokrýt Seattle jen díky regionálním operátorům nejde. Toho jsem se chytla jako první, ale i toho, že nabízejí neomezené bezdrátové datové služby a opravdu vysokorychlostní internet, což prostě není možné. Ani sami operátoři takové služby nenabízejí, takže je velmi nepravděpodobné, aby někdo využívající služeb existující sítě něco takového nabízel.

Studenti MIT pracují na projektu, který by mohl konkurovat práci předních výrobců automobilů. Do třetího čtvrtletí roku 2010 je cílem studentů postavit auto na elektřinu s podobnými technickými parametry, jaké mají auta na benzin. To znamená maximální rychlost kolem 160 kilometrů za hodinu, kapacita pro čtyřčlennou rodinu, dojezd kolem 320 kilometrů a navíc možnost dobít baterii za 10 minut. Aby toho tým dosáhl, musí dohromady
spojit asi 8000 bateriových článků a k dobíjení auta použít výkon 350kW. 350kW je výkon o síle 500 koní, který by dokázal najednou vyhodit pojistky u celé obytné zóny. Je to tu poněkud zvláštní. Jako výzkumná instituce si však můžeme dovolit i projekt takového rázu, takže potřebnou elektrickou energii budeme odebírat přímo z elektrárny institutu MIT. Právě teď zkoušíme, jak pomocí baterií co nejlépe rozhýbat kola. Na bateriích z motorky si celou technologii vyzkoušíme a poté jen projekt náležitě upravíme pro potřeby automobilu. Ti, kteří nebudou mít přístup k elektrárně, budou svá auta moci normálně nabít přes noc z klasické zásuvky. Instalovaný asynchronní motor má výkon 250 koní (187kW) a umožňuje zrychlení z nuly na sto kilometrů za hodinu za méně než devět vteřin. Dále dosahuje maximální rychlosti 161 kilometrů za hodinu. Všechny potřebné komponenty stojí v přepočtu 4 miliony Kč - a to nepočítáme pracovní sílu.

U alternativní energie ještě zůstaneme, mobilní telefon společnosti Sharp, který se začal prodávat v Japonsku, využívá k dobíjení baterie solární panel. Třicet minut na slunečním světle zabezpečí hovor o délce 2 až 3 minut nebo 2 hodiny v pohotovostním režimu. Sluneční světlo jej dobije zhruba na 80%, k dosažení plného nabití je stále potřeba elektrické energie. Tento CDMA telefon nabízí GPS, mobilní TV a je vodotěsný.

Největším lákadlem nového telefonu společnosti Hitachi je možnost natáčet HD video v rozlišení 1280x720 pixelů. Telefon můžete propojit s televizorem nebo video nahrát do počítače. Kvalita videa není tak dobrá jako u HD videokamery, telefon má totiž menší čočku a nižší rozlišení, ale i tak je celkem působivá. Můžete s ním pořizovat i 5Mpx fotografie nebo si naladit mobilní TV.

Ke 40. výročí prvního přistání na Měsíci, které jsme oslavili počátkem minulého týdne, uvolnila NASA částečně renovovaný záznam mise Apollo 11. NASA poskytla video srovnávající oba záznamy a jak můžete vidět, byly odstraněny některé artefakty a video je jasnější. Agentura Associated Press vyčíslila cenu renovace v přepočtu na 4 600 000Kč. Společnost Google k tomuto výročí rozšířila Google Earth o možnost prozkoumávat Měsíc, přidala také 3D modely, záznamy dalších přistání a komentované prohlídky.Komentáře