Video: Služba FastFlip od Googlu urychlí pročítání zpravodajských webů

Google dokáže rychle pročítat novinky, nové produkty od AMD jsou k vidění na lodi a Critter Cam sleduje divokou přírodu v přímém přenosu. Tohle a mnohem více v dnešním Světě technických pokroků.


Svět technických pokroků

 

Nejprve se podíváme do Tchaj-peje na novou rodinku tenkých, lehkých notebooků od Asusteku nazvanou UnLimited Family, nebo-li UL. Společnost rozšířila svou řadu U-modelů postavenou na nízkonapěťové uživatelské platformě s CULV mikroprocesorem od Intelu. Obě řady jsou reakcí na konkurenční Apple MacBook Air. Některé modely z řady UL mají oproti MacBooku Air řadu výhod, jako nižší cenu, větší obrazovky a optické mechaniky, MacBook Air však celou řadu poráží na poli mikroprocesorů. Každý notebook z nové řady má tloušťku menší než 1 palec, s čímž se nám s velkou radostí pochlubil CEO společnosti Jerry Shen. Podle společnosti by notebooky měly vydržet na baterii až 12 hodin, záleží však na konfiguraci a používání. Hodnocení třetí strany zatím není dostupné. Všechny notebooky z řady UL budou osazeny nejnovějšími procesory Intel Core 2 Duo SU7300 1,3 GHz a čipsety Intel GS45, navíc nabídnou i 0,3Mpx webkameru. Všechny čtyři nové modely UL jsou na trhu od 22. září.

Společnost Google vyvíjí službu nazvanou Fast Flip, která má za cíl ulehčit a zrychlit procházení a čtení zpravodajských článků na webu. Služba zobrazuje náhledy a umožňuje tak rychlé procházení článků bez nutnosti čekat na načtení rozmanitých prvků. V podstatě jde o to umožnit lidem pročítat zpravodajství na webu se stejnou lehkostí, s jakou otáčejí stránky tištěných novin a magazínů. Služba prozatím nabízí články od 36 nakladatelství, včetně The New York Times, Washington Post, Salon, Newsweek a zobrazuje související reklamy. Zatím je tedy v nabídce obsah pouze od vydavatelů, se kterými Google spolupracuje, v budoucnu však přibudou i další. Aplikaci najdete na adrese fastflip.googlelabs.com.

Společnost Lenovo uvedla novou řadu notebooků s dotykovou obrazovkou, které jako první nabízí multidotykové ovládání reagující hned na čtyři prsty zároveň. Společnost představila i SimpleTap, což je software umožňující snadné nastavení hardwaru přes dotykové rozhraní. SimpleTap nabízí snadný přístup k funkcím jako je zapnutí nebo například aktivace integrovaného mikrofonu. Můžete si také přidat vlastní tlačítko, já tu umístil tlačítko pro YouTube. Stačí na něj poklepat a spustí se video. Když budete chtít při sledování změnit jas obrazovky, stačí poklepat na tlačítko s nastavením jasu a pomocí posuvníku jas upravit. Podobně můžete nastavit i hlasitost. Dotykové obrazovky notebooků Dell a HP reagují jen na dva prsty. Model ThinkPad T400s stojí v přepočtu 40 000Kč a více. Na trhu bude k dostání od konce září.

Motorola oznámila první smartphone postavený na OS Android od Google. Telefon s dotykovou obrazovkou je určen pro uživatele sociálních sítí a bude používat platformu společnosti pojmenovanou MotoBlur. Služba MotoBlur začleňuje kontakty ze sítí jako Facebook, Twitter a MySpace do jednotlivých a upravených seznamů. Zákazníci se dnes potýkají s rozmanitými možnostmi a způsoby komunikace. K dispozici mají email, SMS zprávy, Facebook, MySpace a mnohé další způsoby. Jejich data jsou tedy rozmístěna na různých sítích. Služba MotoBlur všechny tyto informace shromažďuje a dává vám je k dispozici na hlavní obrazovce, takže máte ke všemu obsahu snadný přístup. Zařízení disponuje výsuvnou klávesnicí, podporuje Wi-Fi i 3G sítě, a nabízí systém GPS a 5Mpx fotoaparát s funkcí videokamery. V posledním čtvrtletí roku bude dostupný u T-Mobile USA pod označením Cliq, v dalších zemích pak pod názvem Dext. Ve Francii a Velké Británii u Orange, ve Španělsku u Telefónica a v Latinské Americe u America Movil. Cena zatím nebyla stanovena.

Dále pro vás máme nachystáno několik stručných zpráv. Výkonný ředitel Facebooku Mark Zuckerberg nedávno oznámil, že populární sociální síť má po celém světě více něž 300 milionů uživatelů a začala si na svůj provoz vydělávat dříve, než bylo původně očekáváno. Společnost Intel požádala druhý nejvyšší evropský soud, aby stáhl květnové obvinění z monopolního chování a obvinila vykonavatele za pochybení ve výkonu práva a stanovení nedbalé analýzy. Evropská Komise udělila v květnu společnosti rekordní pokutu 1,45 miliard dolarů za zneužívání své dominantní pozice na evropském trhu mikroprocesorů, kterou má uhradit škody konkurenční společnosti AMD.

Společnost AMD nedávno představila nové produkty na slavné USS Hornet, vysloužilé letadlové lodi, která je považována za skvost amerického námořnictva. Společnost zde vystavila novou technologii nazvanou Eyefinity, která umožňuje jedné grafické kartě pohánět až šest displejů. Technologii bude možné vidět u připravovaných grafických karet AMD ATI Radeon před koncem roku. Nové grafické karty ATI Radeon budou podporovat technologii DirectX 11 od Microsoftu, což by mohlo přinést hladší a realističtější zobrazení v prostředí nového OS Windows 7. Společnost představila i novou platformu notebooků, Tigris, která skrývá rychlejší procesory Turion a Athlon, jež mají menší spotřebu než jejich předchůdci.

V laboratořích MIT se tento měsíc konala akce HEMBI, zaměřená na interakci lidí, zvířat a mobilních zařízení. Byla zde k vidění kamera Critter Cam. Jde o robustní kameru, kterou lze připojit na 60 různých druhů živočichů od lvů až po velryby. Tyto systémy jsou dnes velmi propracované. Dříve nám stačilo zaznamenat samotný obraz což bohatě posloužilo k získání nových poznatků. Nyní však máme k dispozici také zařízení  zaměřená na záznam zvuku a získávání dat. Patří sem například akcelerometry, snímače tlaku, teplotní termostaty, magnetometry. Můžete tedy sledovat celou škálu zvířecích reakcí, zatímco pozorujete, co zvíře právě dělá. Zařízení dodává video i zvuk ve standardní kvalitě a jeho tvůrci by do budoucna chtěli zmenšit velikost této kamery a umožnit tak sledování dalších zvířat. V plánu je i natáčení v HD kvalitě a prodloužení snímací doby, která je nyní na osmi hodinách.Komentáře