Video: Steve Jobs vyzývá k dárcovství orgánů

Reklamy, které vás sledují, nový multimediální tablet od Toshiby, návrat Steva Jobse a nové iPody. Tohle a mnohem více v dnešním Světě technických pokroků.


Svět technických pokroků

 

Ještě jednou se dnes vrátíme k veletrhu spotřební elektroniky IFA v Berlíně a začínáme s  malým zařízením, které jistě ocení zvláště uživatelé, pro které se sociální sítě staly závislostí. Tento dotykový multimediální tablet JournE představila na veletrhu společnost Toshiba. Zařízení nabízí rychlý přístup na internet i možnost přehrávat multimédia, a to bez některých nedostatků běžných počítačů. Tablet s malou hmotností disponuje 7" dotykovou obrazovkou a Wi-Fi připojením.

Vybaven je i přehrávačem pro prohlížení fotografií, poslouchání hudby a sledování videí. Jeho nejlepší vlastností je však cena. Stojí 249 Euro, což je 6 300 Kč v přepočtu, tedy podstatně méně než konkurenční produkty. Baterie by podle společnosti měla vydržet 14 hodin. Po uvedení na evropském trhu se prodej rozšíří i na další kontinenty.

K veletrhu IFA se ještě vrátíme, nejprve se však podíváme, co je nového u společnosti Apple. Na akci Apple Music Event 2009 pořádané v San Franciscu se po několika měsících mimo svou funkci objevil na veřejnosti ředitel společnosti Steve Jobs. Přiznal, že před 5 měsíci podstoupil transplantaci jater, a vyzval posluchače v publiku, aby v případě nutnosti neváhali darovat orgán. Jedním z hlavních bodů této akce bylo představení nového iPodu Nano s videokamerou.

Natočená videa můžete sledovat přímo na iPodu, nebo je přehrát do počítače a uploadovat na YouTube. Natáčet lze při frekvenci 30 snímků za sekundu a v rozlišení 640x480 bodů. Až na nový přírůstek v podobě videokamery zůstal vzhled nového iPodu téměř nezměněn, ačkoliv je vybaven větší 2,2" obrazovkou a nabízí několik barevných variant. Model s 8 GB pamětí se prodává v přepočtu za 4 000 Kč a s 16 GB za 4 700 Kč.

Samsung představil na veletrhu tři nové netbooky, přičemž všechny tři jsou dostupné s Win XP Home Edition, k modelům N130 a N140 se však nabízí i Windows 7. Oba jsou osazeny procesory Intel Atom N270 nebo N280, nabízí 10,1" obrazovku, pevný disk s velikostí až 250 GB i bezdrátové připojení do 3G sítě. Největším rozdílem těchto dvou modelů je výdrž baterie. S 6-článkovou baterií vydrží model N140 v provozu až 11 hodin, zatímco model N130 jen 7,5 hodiny, uvádí společnost Samsung. Netbooky budou dostupné od září v přepočtu za 8 700 až 11 200 Kč.

Dráty jsou minulostí, přichází TransferJet. Představte si posílání dat mezi dvěma přístroji uskutečněné jejich pouhým přiblížením. S touto myšlenkou pracuje TransferJet od Sony, který by se měl na trhu objevit příští rok. TransferJet má za cíl nahradit kabely spojující dvě zařízení a přenáší data na vzdálenost pár centimetrů. Rychlost dosahuje až 375 Mb/s.

Technologii zde vystavuje společnost Sony, která ji vynalezla, a společnost Toshiba. TransferJet je nyní v rukou asociace 40 společností vyrábějících elektroniku, přičemž první vzorová verze je očekávána příští měsíc. Mezi členy asociace jsou přední výrobci digitálních fotoaparátů, videokamer a mobilních telefonů, u nichž by se technologie měla objevit jako první.

Ovládání pohybem budí zájem u všech vývojářů a v německém Fraunhofer Institute bylo k vidění hned několik projektů, se kterými jsme si měli možnost pohrát. Tenhle vám umožňuje hrát hry ve 3D. Nejdůležitější část systému je umístěna nad hlavami uživatelů a skládá se ze dvou kamer, řady infračervených světel a laseru, aby uživatelé věděli, kde se mají jejich ruce nacházet. Kamera spolu se softwarem analyzuje ruce uživatele a na obrazovce pak zobrazí odpovídající pohyb. Podobný systém byl představen již minulý rok, tento rok byl však ještě rozšířen o třetí dimenzi.

Pro reklamní společnosti je důležité vědět, jak je jejich reklama účinná. A přesně to jim umožňuje změřit nová technologie od Samsungu. I když vypadá jako obyčejná LCD obrazovka s běžící reklamou, na samotném vrcholu tohoto panelu je něco neobvyklého. Jsou to dvě kamery napojené na software, který rozpozná pohlaví, stáří a počet diváků. Jakmile se mu to povede, plní hned dva úkoly naráz. Jednak pustí reklamu, která by mohla diváka nebo celou skupinku zaujmout a zadruhé o přihlížejících shromažďuje data. Například když systém ve skupince rozpozná několik diváků ženského pohlaví, pustí reklamu na šperky, kosmetiku nebo na parfém. Naopak když rozpozná muže, pustí reklamu na holení nebo na pivo. Systém dokonce zaznamenává i jak dlouho příslušný divák reklamu sleduje, což by reklamním společnostem mohlo značně pomoct před spuštěním celé kampaně.

Jeden z vývojářů nám řekl, že systém identifikuje diváka za pouhé dvě vteřiny, jak funguje, nám však neprozradil. Technologie bude dostupná od listopadu.Komentáře