2012: trendy ve vývoji aplikací

Nativní versus Web, pravda o HTML5 – zde je ohlédnutí za uplynulým rokem a trendy v programování.

2012: trendy ve vývoji aplikací


Když se masy uživatelů dají do pohybu, musí se přidat i vývojáři. A to pro rok 2012 neznamenalo nic jiného, než méně Windows a více iOS a Androidu. Ale vedle mobilních technologií nešlo přehlédnout ani všechny změny týkající se technologií jako je GitHub,Visual Studio či Java.

Základní problém mobilního vývoje
S růstem jednotlivých mobilních platforem přestala být pro vývojáře podstatná otázka, zda iOS či Android. Podporovat je třeba všechny, na důležitosti tedy nabyla míra přenositelnosti řešení. To ale vždy přináší kompromisy ve funkcích a výkonu, proto letošním problémem vývojářů bylo, zda jít cestou nativní aplikace pro každou platformu, mobilního Webu nebo nějakého hybridního řešení.

HTML5 se těžkopádně sune vpřed
Případ Facebooku, který vzdal vývoj v HTML5 a přešel na nativní aplikace, poukázal na řadu slabin a problémů stávajícího stavu. Od bezpečnostních problémů, přes nedostatečný výkon po omezenou podporou lokálních dat a funkčnosti offline, HTML5 dneška není žádným univerzálním a zralým řešením. Jeho podpora ale bude růst a klíčové podpůrné nástroje se teprve objevují.

Objective-C na vzestupu
Tiobe Programming Community Index je žebříček popularity programovacích jazyků, který vychází z četností odpovídajících dotazů v jednotlivých vyhledávačích. Jeho každý měsíc aktualizované výsledky tedy nevypovídají o kvalitě jazyka či množství řádků kódu v něm napsaném. Objective-C je nativním jazykem pro vývoj na platformě iOS a nemělo by tedy překvapit, že se s jejím rozšířením dere do čela žebříčku. Na konci roku 2012 se ocitl na třetím místě za jazyky C a Javou, které sice v mobilním světě také posilovaly, ale zdaleka ne tak výrazně.

TIOBE Index


Obchody s mobilními aplikacemi
Centralizované online obchody s mobilními aplikacemi jsou dnes již etablovaným distribučním mechanismem. Nejde jen o Apple App Store či Google Play, jak na běžícím pásu vznikají menší obchody zaměřené na určitá zařízení nebo skupiny zákazníků. Řada velkých společností byla nucena tento mechanismus akceptovat jako jedinou metodu distribuce softwaru pro svoje mobilní firemní zařízení.

RIM čeká na BlackBerry 10
BlackBerry firmy RIM kdysi kralovalo firemním mobilním řešením, postupně se ale v popularitě propadlo na chvost pelotonu. Možná ale vše není ztraceno, řada vývojářů je velmi optimistická ohledně zcela přepracovaného systému BlackBerry 10, kterého se dočkáme snad již v lednu 2013.

Java: Krok vpřed, dva kroky vzad
Java je etablovaná platforma a na tom se v nejbližší době nemůže nic změnit. V roce 2012 byly sice uvedeny novinky jako JDK a JavaFX pro procesory ARM, vzpomínat se ale bude spíše na objevení se řady děr a nepřesvědčivou snahou Oracle o jejich opravování.

Úvodní foto: © S.John - Fotolia.com


Komentáře