Palm láká vývojáře, chce konkurovat iPhonu

Společnost Palm poodhalila další informace o chystaném smartphonu Pre a o novém kroku, který by měl udělat z jejího chystaného modelu Pre životaschopného konkurenta iPhonu od Applu.


Konkrétně v uplynulém týdnu na konferenci Web 2.0 Expo v San Franciscu zpřístupnila svůj Mojo Software Development Kit (SDK) pro širší skupinu vývojářů. Mojo SDK umožní vývojářům tvořit aplikace pro nový WebOS, který nahradí starší Palm OS, jenž je už na konci své životnosti, podle některých hlasů dokonce výrazně přesluhuje, nicméně za dobu jeho existence pro něj bylo vytvořeno obrovské množství aplikací (odhady mluví o 30 000), zatímco WebOS začíná od nuly.

Aktuálním cílem je proto co nejrychleji nabídnout široké spektrum aplikací pro chystaný smartphone Pre, které by bylo podobné těm, co jsou k dispozici pro iPhone. Palm pak pro vývojáře připravil i speciální stránky http://developer.palm.com, které jsou věnované vývoji aplikací pro Palm Pre.

Klíčovou funkcí, kterou má WebOS nabídnout, je multitasking a dále by měl být optimalizován pro snadné ovládání a práci s internetem. Důraz má být kladen i na integraci služeb jako psaní a čtení e-mailů, instant messaging a vyhledávání informací (jedná se o funkci, kterou Palm označuje jako univerzální vyhledávání. Ta se pokouší hledanou informaci nalézt nejprve uloženou v telefonu a když ji tam neobjeví, nabídne pro vyhledávání seznam veřejných internetových zdrojů, mezi nimiž je např. Google či Wikipedia).

Uživatelé se v novém WebOS budou pohybovat mezi aktivními aplikacemi prostřednictvím ikonek "activity cards", jež umožňují přepínat mezi jednotlivými programy či stahovat je mimo displej. Další z výhod WebOS má být např. možnost spojovat různé druhy dat, takže zprávy od jedné osoby získané různými kanály se pak zobrazují společně na jednom místě. Tento koncept Palm označuje jako Synergy, ovšem není sám, kdo tuto funkcionalitu v poslední době nabízí a např. konkurenční přístroj HTC Snap bude disponovat podobnou vlastností (více o něm se dočtete v článku Smartphone HTC Snap klade důraz na práci s e-maily)

I když nový WebOS nebude díky svému linuxovému jádru kompatibilní s již zmíněným Palm OS, chce výrobce nabídnout uživatelům řešení v podobě emulátoru nazvanému Classic od firmy MotionApps, který ale bude prodáván za poplatek (co se týká rychlosti, údajně pod tímto emulátorem mají aplikace chodit dvakrát rychleji, než na přístroji Treo 700p). Palm pak údajně tvrdě pracuje na převedení svých nejoblíbenějších aplikací pro WebOS.

Co se týká uvedení nového modelu Palm Pre na trh, i přes některé velmi optimistické odhady, které mluvily dokonce o březnu nebo dubnu, Palm stále mluví neurčitě o první polovině letošního roku. Více o možném uvedení tohoto přístroje a jeho parametrech najdete v článku Nový Palm Pre by mohl přijít na trh již v březnu.Komentáře