Amazon Web Services zjednodušují nasazení aplikací node.js

Amazon Web Services (AWS) rozšířily Elastic Beanstalk o Node.js ve snaze o zjednodušení vývoje a nasazování aplikací v cloudu.

Amazon Web Services zjednodušují nasazení aplikací node.js


Elastic Beanstalk umožňuje vývojářům nahrát aplikaci do cloudu AWS, kde automaticky získává schopnost provisioning, load balancing, automatické škálování a monitorování korektního provozu. Elastic Beanstalk byly ohlášeny v lednu 2011 a dosud jsou oficiálně označovány za betaverzi. Jde vlastně o takzvané PaaS (Platforma as a Service), kde uživatelé mohou do cloudu nahrát aplikace napsané například v Javě, PHP, Pythonu, Ruby nebo také .NET aplikace a mezi konkurenční řešení patří například Google App Engine, Windows Azure, OpenShift a Heroku.


Současné rozšíření o Node.js umožní vývojářům se soustředit na tvorby vlastních aplikací, zatímco soubor služeb Amazon Web Services se postará o spuštění a automatické škálování. Tato zpráva není zase tak velkým překvapením, protože všechna tato řešení jsou optimalizovaná pro web aplikace a navzájem se doplňují.


Podle Amazonu je hlavní výhodou Node.js, že je navržen pro psaní vysoce škálovatelných internetových aplikací. Programy v Node.js jsou psané v jazyce Java Script, jehož silnou stránkou jsou především asynchronní IO operace, které minimalizují zatížení procesoru. Nodes.js se skládá z enginu JavaScript V8 od společnosti Google a několika standardních knihoven. Na rozdíl od většiny implementací jsou javascriptové programy v Node.js spouštěny na straně serveru.


Implementace Node.js firmy Amazon je kompatibilní se servery HTTP Nginx a Apache. Vývojáři mohou integrovat jejich aplikace se službou relačních databází a spouštět je pomocí Virtual Private Cloud, který umožňuje uživatelům vytvářet logicky izolované virtuální servery a volitelně také spojení VPN do jejich vlastních data center.


Není to poprvé, co Amazon nabízí podporu Node.js, již v prosinci oznámil AWA SDK pro Node.js, které je možné stáhnout, i když dosud jde pouze o náhled a nikoli o finální stabilní verzi. V únoru dále Amazon uvedl OpsWorks, na kloudu běžící platformu, která nabízí další integrované nástroje pro spravování celého životního cyklu aplikací. Zatímco Elastic Beanstalk je optimalizován především pro nejběžnější webové aplikace a aplikační middleware, OpsWorks mohou být použity od nejjednodušších aplikací po ty nejkomplexnější.

Úvodní foto: © kentoh - Fotolia.com


Komentáře