Americký programátor outsourcoval své pracovní místo

Bezpečnostní kontrola v americké společnosti odhalila, že jeden z jejích zaměstnanců si pronajímal v Číně svůj záskok.

Americký programátor outsourcoval své pracovní místo


Rutinní bezpečnostní prověrka v jedné společnosti ve Spojených státech ukázala, že se někdo do firemních počítačů opakovaně přihlašuje z čínské lokace. Ve strachu z útoku hackera byli povoláni telekomunikační experti, kteří po důkladném vyšetřování zjistili, že nejde o útok zvenčí.

Stálý zaměstnanec, nazvěme ho Bob, se znalostí několika programovacích jazyků, trávil každý pracovní den intenzivní aktivitou u svého počítače. Opakovaně získával vynikající hodnocení za „čistě a dobře napsané zdrojové kódy odevzdávané přesně podle časového plánu“. Čtvrtletí po čtvrtletí byl vyhodnocován jako nejlepší vývojář v budově.

Nicméně po bezpečnostní prověrce si byl Bob nucen hledat pozici někde jinde. Experti s překvapením zjistili, že vzdálené připojení VPN, které mělo sloužit pro příležitostnou práci z domova, bylo na Bobově počítači aktivní i v době, kdy u něj seděl. Dále veškerá aktivita programovacích nástrojů pocházela z připojení VPN iniciovaného z Číny, a nikoli od uživatele sedícího u počítače.

Bobovi se totiž podařilo realizovat outsourcování své vlastní pozice a ve vlastní režii. Zatímco pobíral přibližně 200tisícový plat, za necelou pětinu si pronajímal čínskou konzultační společnost, která pracovala místo něj. Autentikace pro něj nebyla problém. Bezpečnostní klíč RSA poslal do Číny zásilkovou službou, takže se programátoři mohli během jeho pracovního dne přihlásit pod jeho jménem. Dařilo se mu tak udržovat dojem, že každý den pracuje od devíti do pěti.

Když ale společnost prozkoumala historii jeho webového prohlížeče, „zrekonstruovala jeho pracovní den“ – po svém příchodu na pracoviště v 9 hodin strávil několik hodin surfováním po stránkách Reddit a sledováním kočičích videí. V 11:30 si dopřál oběd, ve 13:00 navštívil eBay, ve 14:00 aktualizoval své stránky na FaceBooku a LinkedInu. V 16:40 pro něj pracovní doba pomalu končila a stačilo jen odeslat hlášení vedoucímu.

Důkazy dokonce ukazují, že stejný podvod provozoval v několika místních společnostech. Jeho roční příjem přesáhl několik set tisíc dolarů, zatímco čínská konzultační společnost jej stála přibližně 50 000 dolarů ročně.

Jak vidno, pronájem levnější pracovní síly se nemusí vyplatit pouze velkým korporacím, ale i organizačně schopným jednotlivcům.

Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com


Komentáře