Bill Gates předpovídá softwarovou revoluci

Bill Gates, zakladatel a dřívější šéf Microsoftu, během své nedávné cesty po Asii ve svých přednáškách na tamějších univerzitách vyslovil několik vizí budoucího vývoje IT. Konkrétně predikuje, že neustálá expanze internetových služeb způsobí revoluci ve vývoji softwaru. Podle něj přijdou průlomy v oblasti softwaru a aplikací rychleji, než si představujeme a jedna z hlavních inovací, která nás čeká, je takzvané přirozené uživatelské prostředí (Natural User Interface, zkráceně NUI), které je v současnosti zatím údajně podceňováno.Bill Gates, zakladatel a dřívější šéf Microsoftu, během své nedávné cesty po Asii ve svých přednáškách na tamějších univerzitách vyslovil několik vizí budoucího vývoje IT. Konkrétně predikuje, že neustálá expanze internetových služeb způsobí revoluci ve vývoji softwaru. Podle něj přijdou průlomy v oblasti softwaru a aplikací rychleji, než si představujeme a jedna z hlavních inovací, která nás čeká, je takzvané přirozené uživatelské prostředí (Natural User Interface, zkráceně NUI), které je v současnosti zatím údajně podceňováno.

V budoucnu podle Gatese bude interakce s technikou zprostředkována hlavně dotyky a řečí, což je způsob člověku mnohem bližší, než klávesnice či myš a významné využití NUI lze očekávat hlavně na poli robotiky. Nový typ interakce tak bude i citlivější a uživatelsky přizpůsobivější. Gates taktéž předpokládá, že počítače budou schopny vidět pomocí kamer. Budoucí roboti tak budou moci například řídit auta, přenášet předměty a rozumět vizuálním scénám.

To koresponduje s vizí jednoho z významných reprezentantů současné robotiky Hanse Moravce, který mluví o tom, že budoucí inteligentní stroje se budou přibližovat svými schopnostmi člověku. V každém desetiletí se podle něj bude objevovat nová generace univerzálních robotů, kteří se budou lidem postupně stále více podobat v oblastech percepce, kognitivních funkcí i fyzické aktivity.

Bill Gates tvrdí, že právě v současnosti dochází ke zlomovým okamžikům jak v oblasti hardwaru, tak i softwaru. Již v blízké době by se mohly stát počítačové programy součástí lidského života a jako hlavní prvek pro interakci lidí se světem internetu vidí bývalý šéf Microsoftu hybridní televize, připojené k internetu, jež by byly ovládány právě prostřednictvím hlasu a mohly být používány pro vyhledávání informací i domácí zábavu.

Nenechte si ujít:
Umělý život je otázkou několika desetiletí

Windows 7: Jaké budou mít hardwarové nároky?

Microsoft opravuje chyby v Service Packu 1 pro Vistu

Microsoft vyvíjí od základů nový OS Singularity
Plnohodnotné ovládání hlasem se tedy podle Gatese neomezí jen na počítače, ale tento trend se stane všeprostupujícím od mobilních telefonů až po zmíněné velkoplošné televizory. V současnosti se například laboratoře Microsoftu soustředí na vývoj interaktivních televizních přijímačů, které uživatelům například po zadání klíčového slova „brambora“ na speciálním dálkovém ovladači najdou všechna relevantní videa s tímto tématem. Internetová televize ale bude podle Gatesových slov jen jednou z mála obrovských změn, které přinese příští dekáda a hranice možností softwaru se stále posouvají dopředu, takže je možné, že realita bude ještě o krok před našimi představami.

Není proto náhodou, že např. chystaný operační systém Microsoftu s kódovým označením Windows 7 by měl nativně podporovat technologii dotykových displejů a přinést tak novou úroveň ovládání.

Zdroj: IDG News Service


Komentáře