Chytré brýle už nevypadají divně. Zeiss chce konkurovat Googlu

Chytré brýle by mohly už brzy vypadat jako běžné brýle a stát se alternativou předepisovanou očními lékaři.

Chytré brýle už nevypadají divně. Zeiss chce konkurovat Googlu


Google prý zničil chytré brýle. Alespoň to začali tvrdit mnozí zlí jazykové poté, co společnost absolvovala svou anabázi s Google Glass. Fakt je ale ten, že chytré brýle začínají pronikat do čím dál tím více odvětví, od lékařství až například po vojenství. A jejich masové využití v běžném lidském životě už je prý jen otázkou času. A technologie.

Německá společnost Carl Zeiss Smart Optics před pár dny na největším veletrhu spotřební elektroniky CES představila zatím nejslibněji vypadající technologii, která by z chytrých brýlí mohla udělat záležitost pro masy. Zatím jde sice jen o prototyp, společnost už však pracuje s výrobci na jeho dalším vývoji.

Elegance řešení firmy nesoucí jméno svého zakladatele spočívá v tom, že obraz uživateli zprostředkovává nikoliv skrz neohrabaný hardware budící podezření, ale skrz systém čoček, který ve výsledku vypadá jako vcelku normální brýle. Zeiss si svou chytrou technologii nechal pojistit více než 250 patenty, přičemž jeho zorníky jsou kompatibilní s rámy, které mohou vyrábět i jiné společnosti.

Vzhledem k odlišnosti technologie však nelze očekávat, že by ta Zeissova zprostředkovávala tak kvalitní obraz jako brýle od Googlu, podle názorů odborníků by ale mohla být šetrnější k očím a tedy praktičtější pro pravidelné nebo dlouhodobé užívání. Podle Zeisse je navíc třeba jeho chytré brýle předepisovat odborníky a přizpůsobit je kvalitě zraku každého uživatele, případně sladit s klasickými dioptriemi. A mohou se tak snadno stát běžnou alternativou předepisovanou optiky a očními lékaři.

Otázka je, jak se k této dodatečné investici v budoucnu postaví pojišťovny, Zeissova novinka však vyvrací dosud zavedenou představu, že s chytrými brýlemi musíte vypadat divně.

Neopomínejme ale ani další vývojáře chytrých býrlových technologií. Například společnost Oakley pracuje na brýlovém displeji, který by k zobrazování používal technologii e-papíru, a před pár dny si na tento vynález vyžádala patent.

Spolu s Intelem také vyvíjí chytré brýle určené pro atlety, jejichž součástí je naslouchátko pro pokyny kupříkladu od trenéra. Pro změnu společnost Kopin minulý týden představila displej, o němž tvrdí, že je nejmenším brýlovým displejem na světě, zobrazovaný obraz prý na výšku měří pouhé 2 mm.

A Garmin, velkovýrobce GPS technologií, pro změnu uved Varia Vision – chytré brýle určené speciálně pro cyklisty, s jejichž prodejem chce začít v březnu (přibližně za cenu 10 000 Kč). A pak že je odvětví chytrých brýlí mrtvé...

Úvodní foto: © boy2006 - Fotolia.com


Komentáře