Další nové funkce iPhone OS 4 odhaleny

Apple tento týden uvolnil třetí beta verzi iPhone OS 4. Je k dispozici jen pro registrované vývojáře pomocí oficiální stránky iPhone Dev Center.


Portál 9to5Mac prozradil, že vývojářské weby, stránky s novinkami a blogy se snaží získat více detailů. Jedna z klíčových novinek v OS 4.0 bude limitovaný multitasking, díky kterému bude možno mít spuštěno několik aplikací nebo funkcí najednou. Apple minulý měsíc zveřejnil preview tohoto nového softwaru a překvapil s některými byznys funkcemi.

Redaktor webu 9to5Mac Mark Gurman si všiml jednoho z nových elementů třetí bety: nové widget-like prostředí pro funkce telefonu, jež jsou podobné těm na iPodu. V okamžiku, kdy najedete směrem doleva, objeví se ovládací prvky zobrazené jako tlačítka v panelu otevřených aplikací. Najdeme zde tlačítko pro rychlé spuštění, několik ovládacích prvků pro hudbu a tlačítko "orientation lock" pro zablokování změny orientace displeje, jedním ťuknutím otáčení zablokujete či odblokujete. Pokud v existující verzi systému uživatel dvakrát klikne na home button telefonu, otevře se podobný seznam funkcí.

Redaktor webu Wired Charlie Sorrel nabídl detailnější analýzu nové verze OS. Poznamenal, že iPad nabízí zablokování obrazovky v podobě hardwarového tlačítka, oproti tomu u iPhonu je tato funkce provedena v novém multitasking rozhraní, které se objeví, když dvakrát klikneme na home button. Toto rozhraní také dovoluje uživatelům přepínat mezi spuštěnými aplikacemi.

"I tlačítka z iPodu se dostala do tohoto nového rozhraní a předpokládá se, že nahradí dialogový panel, který se objeví, pokud dvakrát kliknete na home button v současném iPhone operačním systému," píše Sorrel. "Také se nově objeví tlačítko pro přístup k iPod aplikacím."

Sorrel také prozrazuje, že každá aplikace v multitasking rozhraní má u sebe tlačítko na ukončení. "Vypadá to trochu jako správce úloh," píše. "Často jsem byl rozmrzelý kvůli velkému počtu spuštěných aplikací, které mi vybíjí baterii. Tato nová tlačítka jsou přístupná stejným způsobem jako obrazovka pro vyhledávání na současném iPhonu. Když vstoupíte do uživatelského rozhraní, stačí posunout prstem doprava a objeví se tento nový panel. Alespoň tato část dává nějaký smysl, ačkoliv dříve jednoduše vypadající iPhone OS se začíná stávat o trochu víc komplikovaný."

Představení nové verze smartphonu iPhone se očekává na konferenci společnosti Apple Worldwide Developers Conference, která proběhne v červnu v San Francisku. Více viz článek Vývojářská konference Applu představí novinky pro iPhone, iPad a Mac.Komentáře