Evropa chce na Měsíci vybudovat pomocí 3D tisku trvalou stanici s lidmi

Už je to téměř padesát let, co první kosmonauté vstoupili na povrh Měsíce. A to zřejmě nedá představitelům Evropské vesmírné agentury (ESA) spát – oznámili totiž ambiciózní plány na trvalé osídlení tohoto našeho vesmírného souseda.

Evropa chce na Měsíci vybudovat pomocí 3D tisku trvalou stanici s lidmi


Johann-Dietrich Woerner, šéf ESA, při nedávném rozhovoru uvedl, že by se měly státy dohodnout na úzké spolupráci právě v případě tohoto cíle – sám jej nazval jako „moon village“.

Stále osídlená stanice na Měsíci by se podle něj měla stát dočasným domovem pro astronauty z celého světa a sloužila by mj. i k vykonávání různých vědeckých pokusů. Současně by se ale mohla stát i centrem pro byznys, turismus a dokonce prý i pro těžařské aktivity.

Zatímco americká NASA se podle svých slov nyní soustřeďuje především na poslání lidí na Mars či některý asteroid, ESA chce i ve spolupráci s vesmírnými agenturami v Číně či Indii dosáhnout na „Měsíční metu“.

I když zatím není jasné, o jakém časovém horizontu Woerner mluví, sám šéf ESA zdůraznil, že technologie, které by takové osídlení umožnily, budou k dispozici až tak za dvacet let.

„V současnosti se nějak na vesmírném programu podílí šest desítek států, Američané zdůrazňují cestu na Mars, což samozřejmě schvaluji. Na Rudou planetu lidé jednoho dne určitě vstoupí. Měsíc je ale zajímavý jak pro Američany, tak pro Rusy, Číňany, Indy, Japonce a spoustu dalších národů, které se na vesmírném výzkumu podílejí menší měrou. Doufám, že právě mezinárodní spolupráce uvede osídlení Měsíce do praxe,“ vysvětluje Woerner.   

Napřed by se podle něj na Měsíc odeslaly různé roboty, které by předpřipravily prostředí pro příjezd lidí. Sám Woerner předpokládá, že stavba by mohla být kombinací využití tamějších zdrojů – ať už jde o kovy či minerály – a například 3D tisku, což by mohlo výrazně omezit nutnost draze převážet potřebné komponenty ze Země.

 „Základem je myšlenka – a ta v začátku nebude příliš nákladná. Jde o to zapojit do programu co nejvíce rozličných agentur z celého světa, které každá přispěje určitou částí do celku. Začít se může s velmi malým projektem, který už nezávisle na sobě řada národních vesmírných laboratoří stejně plánuje,“ uzavírá Woerner.

Je třeba ale upozornit na existující reálné hrozby na Měsíci, jako je například zvýšená sluneční a kosmická radiace, mikrometeority či extrémní teploty.

Úvodní foto: © innovari - Fotolia.com


Komentáře