Google dnes otevírá Android Market všem vývojářům

Společnost Google dnešním dnem otevírá všem vývojářům Android Market, obdobu App Store od Applu, určeného pro svoji mobilní platformu Android. Google si od tohoto kroku slibuje, že vývojáři budou mít k dispozici prostředí, kde mohou nabízet své výtvory a celý systém má klást důraz na svobodu volby zákazníků, kteří zde mohou aplikace hodnotit a komentovat.Společnost Google dnešním dnem otevírá všem vývojářům Android Market, obdobu App Store od Applu, určeného pro svoji mobilní platformu Android. Google si od tohoto kroku slibuje, že vývojáři budou mít k dispozici prostředí, kde mohou nabízet své výtvory a celý systém má klást důraz na svobodu volby zákazníků, kteří zde mohou aplikace hodnotit a komentovat.

Google samozřejmě projektu poskytuje své služby pro vyhledávání, hostování a analýzu dat, kterou mohou vývojáři využít. V současnosti na Android Marketu existuje zhruba 50 aplikací, ale díky tomuto kroku by se jejich počet během následujících týdnů mohl rychle zvětšit a přilákat tak i zájem uživatelů.

Podle statistik od spuštění služby Android Market v polovině minulého týdne projevují uživatelé značně větší zájem právě o aplikace než například o hry a v žebříčku toho nejstahovanějšího s 10 – 50 tisíci staženími je obsaženo 20 aplikací a jen pět her. Pravdou je, že dostupné hry na Android nejsou žádné žhavé hity a uživatelé zde najdou například Pac-Mana, Brain Genius Deluxe či Bonsai Blast.

Od dnešního dne se libovolný vývojář může zaregistrovat za poplatek 25 dolarů a nahrát svoji aplikaci na tento trh. Eric Chu z Googlu tvrdí, že poplatek není zaveden s úmyslem na vývojářích vydělávat, ale zajistit, že to myslí s nabízenými aplikacemi vážně a že jsou to skutečné a ne fiktivní osoby.

Na rozdíl od App Store zde není ani žádný schvalovací proces pro aplikace a jakmile se vývojář zaregistruje, nic mu nebrání již přímo nabízet své produkty. Někteří vývojáři právě kritizovali Apple za proces prověřování jednotlivých aplikací, který může trvat až několik měsíců a v důsledku nemusely být ani touto službou nabízeny.

Na Android Marketu budou z počátku nabízeny aplikace uživatelům nové mobilní platformy Googlu zadarmo, ale od příštího roku bude možné je prodávat za poplatek a vývojáři získají 70 % z ceny každého prodeje. Zbylých 30 % jde podle Erica Chu na poplatky za uložení, přenos a podobně, nic z toho nezůstává přímo Googlu. Podobně také vývojáři pro iPhone dostávají 70 % z ceny prodané aplikace.

Dosud dostupný software na Android Marketu patří mezi ten, který byl vytvořen výherci vývojářských soutěží sponzorovanými Googlem. V uplynulých dnech se objevila také jedna aplikace od MySpace, mobilní bankovnictví od Bank of America a vyhledávač Wi-Fi hotspotů od T-Mobile. Celkově je však pro Android softwaru zatím jen poskrovnu.
Nenechte si ujít:
HTC G1: Kdy se dočkáme mobilu s Androidem v češtině?

Google rozdává miliony na podporu Androidu

Android ožil v Barceloně

HTC má nový smartphone S740 s QWERTY klávesnicí

iPhone vytlačuje z trhu konkurenční smartphony

iPhone 3G: Jak jej hodnotí analytici?

Analýza: Symbian změní mobilní svět na open source

První smartphone G1 s Androidem je konečně tady!

Podobnou aplikace podle posledních informací plánuje v blízké době nabídnout i RIM, výrobce smartphonů se značkou BlackBerry.


Komentáře