Google láká vývojáře na chytré hodinky

Podle analytiků je vytvoření vývojářské komunity nezbytným předpokladem pro budoucí úspěch platformy Android Wear.

Google láká vývojáře na chytré hodinky


Chytré hodinky z produkce LG Sony zatím plnou podporu Android Wear nenabízí

Android Wear je softwarová platforma od Googlu určená pro chytré hodinky. V podstatě jde o rozšíření populárního mobilního systému přizpůsobené malým displejům těchto přístrojů. Uživatelské rozhraní platformy se tak spoléhá především na ovládání pomocí hlasu, pomocníka Google Now a zobrazování relevantních informací formou oznámení.

„Návrh aplikací pro Android Wear se od vývoje pro desktopy, telefony nebo tablety významně liší. Podobně jako v případě chytrých brýlí Google Glass, musíte více přemýšlet o informacích, které prezentujete uživateli,“ píší Roman Nurik a Timothy Jordan z týmu Android Wear na oficiálním blogu.

Velkou výzvou pro vývojáře je například vytváření aplikací, které budou správně fungovat na hodinkách s kulatým i hranatým displejem. Nurik a Jordan v blogovém příspěvku uvádějí jako příklady hodinky LG G Watch a Moto 360. Zatímco první model je opatřen hranatým displejem, hodinky od Motoroly jsou kulaté.

Aby se na obou typech displejů zobrazovala oznámení uživatelsky přívětivým způsobem, museli Nurik s Jordanem udělat určité změny v rozhraní aplikace pro pěší výlety, kterou sami vytvořili. Při úpravě rozhraní si pomohli nástrojem Android Design Preview, která vývojářům umožňuje zobrazit část pracovní obrazovky na připojeném zařízení s Androidem. Okamžitě si tak mohli otestovat provedené změny.

Aby však vývojáři platformě Android Wear lépe porozuměli, měli by podle Nurika a Jordana skutečně používat zařízení, pro které vytvářejí aplikaci. Jedině tak mohou pochopit všechny aspekty vývoje pro chytré hodinky.

Android Wear bude i jedním z témat na vývojářské konferenci I/O, která se uskuteční již 25. a 26. června. V předchozích letech se Google na těchto konferencích zabýval především tablety, chytrými telefony nebo chromebooky. Dalo by se tedy logicky očekávat, že letos se více zaměří právě na chytré hodinky.

Google pravidelně zveřejňuje blogové příspěvky, ve kterých popisuje vývojové prostředí platformy Wear. Minulý týden takto přišel s článkem, ve kterém popsal propojení hodinek s kouřovým detektorem firmy Nest, kterou Google koupil letos v lednu za 3,2 miliardy.

Pro Google je velmi důležité vzbudit mezi vývojáři zájem o nový typ zařízení. Pokud Google a jeho partneři nebudou moci spotřebitelům nabídnout dostatek aplikací, stanou se z chytrého zařízení jen obyčejné hodinky.

Pro vývojáře, kteří by si novou platformu rádi sami vyzkoušeli, Google připravil Android Wear Developer Preview, jež obsahuje nástroje a API pro optimalizaci oznámení aplikací.

 

Úvodní foto: © Motorola Mobility

Galerie


Komentáře