IDC předpovídá na příští rok pokles výdajů v IT

Vzhledem k nejisté ekonomické situaci v USA očekává analytická společnost IDC celosvětové snížení výdajů v oblasti IT v roce 2008. Frank Gens, viceprezident výzkumu v IDC říká, že půjde o nezanedbatelný pokles, i když na druhou stranu stále očekává setrvání tohoto trhu v růstovém trendu.Vzhledem k nejisté ekonomické situaci v USA očekává analytická společnost IDC celosvětové snížení výdajů v oblasti IT v roce 2008. Frank Gens, viceprezident výzkumu v IDC říká, že půjde o nezanedbatelný pokles, i když na druhou stranu stále očekává setrvání tohoto trhu v růstovém trendu.

V letošním roce se výdaje v oblasti IT zvýšili o 6,6 %, ale v roce 2008 by to mělo být již jen o 3-4 %, říká Gens. Zpomalení by se mělo nejprve objevit v oblasti hardwaru, během dalšího čtvrtletí nebo dvou se pak tento trend přenese i do sféry softwaru a následovat bude pokles v oblasti služeb, který bude pravděpodobně nejvýraznější. O možném poklesu na trhu IT informovala nedávno i společnost Gartner.

IDC přepokládá, že IT distributoři se začnou soustředit hlavně na rozvíjející trhy, kde očekává nárůst investic o 16 % během roku 2008. Mělo by se jednat hlavně o trh v Mexiku, Polsku a Turecku. Dále pak lze očekávat významné množnosti pro investice v Argentině, Kolumbii, Saudské Arábii, Thajsku a Spojených arabských emirátech.
Nenechte si ujít:
AMD dostala finanční injekci pro další boj s Intelem

Gartner varuje před poklesem v polovodičovém průmyslu

Kapacita současného internetu již brzy přestane dostačovat
IDC dále předpovídá, že příští rok budou získávat stále významnější roli také webové aplikace, rozšiřovat se bude mobilní internet a postupně se bude vyplňovat mezera mezi notebooky a smartphony. Velmi populární mají šanci stát se ultramobilní přístroje do dlaně, se kterými bude možné dostat se na web, dodává Gens. IDC také předpokládá další dramatický nárůst množství dat na webu, rozvoj sociálních sítí a také zvyšování objemu dat, generovaných uživateli. To vše pak bude klást stále větší nároky na infrastrukturu internetu. V neposlední řadě IDC zmiňuje, že v příštím roce začne docházet k prolínání mezi obchodním a uživatelským trhem, neboť software pro firmy bude stále více ovlivňován řešeními pro běžné koncové uživatele a výrobci proto budou tyto typy softwaru stále sbližovat.


Komentáře