Intel představil první dvouprocesorový server s Nehalemem

Patrick Gelsinger z Intelu na konferenci IDF pohovořil o novinkách, které Intel chystá pro nejbližší období.Pat Gelsinger předvedl úplně první dvouprocesorový server disponující Intel 45nm High-k metal gate mikroarchitekturou nové generace (Nehalem). Ta využívá hafnia namísto křemíku v částech 700 milionů tranzistorů tvořících jádro procesoru na ploše velké zhruba jako poštovní známka.
Nehalem je nová architektura mikroprocesorů připravovaná na rok 2008, která nabídne oproti konkurenčním X86 procesorům trojnásobnou špičkovou propustnost paměti. Zároveň byla ohlášena široká podpora pro architekturu QuickPath. Technologie QuickPath Interconnect poskytuje vysokorychlostní datové cesty pro procesorová jádra Nehalemu.
Gelsinger rovněž hovořil o vylepšeních, které mohou technologie pevných disků přinést podnikovým serverům a úložným (storage) technologiím pro IA platformy. Řekl, že produkty, které budou nabízet výrazné zlepšení ve čtecím výkonu a úspoře energie díky energeticky nezávislé paměti (non-volatile memory), budou k dispozici od příštího roku.
Gelsinger se dále podělil o vizi pro I/O konsolidaci na Ethernetu a kroky, které umožní získat konvergovanou síť, která podporuje jak Fibre Channel over Ethernet (FCoE), tak místní sítě. V té souvislosti také oznámil dostupnost Intel 82598 10 Gigabit Ethernet Controller, nyní i s podporou pro FCoE připravovanou na rok 2008.
Pat Gelsinger také hovořil o technologii Intel QuickAssist a jejích přínosech k zrychlení vývoje průmyslových produktů. Předvedl první zařízení společnosti Intel, které bude obsahovat technologii ® QuickAssist Integrated Accelerator pro šifrování, kódově označované jako „Tolapai“. Systém na čipu Tolapai, připravovaný na rok 2008, přinese výrazně vyšší a zároveň energeticky efektivnější výkon – 8x vyšší propustnost, o 20 procent nižší spotřebu a o 45 procent menší rozměry než předchozí integrovaná řešení skládající se z většího množství komponent.
V návaznosti na nedávné uvedení nejnovější generace procesorové technologie vPro Pat Gelsinger odhalil plány dalšího vývoje zabezpečení a správy PC pro rok 2008 a produkt s kódovým označením McCreary. Součástí McCreary bude 45nm procesor Intel se dvěma nebo čtyřmi jádry vyráběný bez použití halových prvků, nová bezolovnatá čipová sada Eaglelake, integrovaný modul Trusted Platform Module a ještě bezpečnější řešení šifrování dat kódově označované Danbury.
Technologie „Danbury“ integruje šifrování dat přímo do hardwaru, čímž zajišťuje lepší ochranu šifrovacích klíčů, jednodušší správu systému a obnovu klíčů. Technologie Intel Active Management navíc umožňuje provoz těchto funkcí „mimo pásmo“, tedy i v případě vypnutí či poškození operačního systému.


Komentáře