Ledově chladný uhlík

HydroJet od společnosti OCZ by mohl být prvním chladicím systémem založeným na uhlíkových nanotrubičkách, který se objeví na trhu pro uživatele high-end PC.HydroJet od společnosti OCZ by mohl být prvním chladicím systémem založeným na uhlíkových nanotrubičkách, který se objeví na trhu pro uživatele high-end PC.

Uhlíkové nanotrubičky, které se vyrábějí z fullerenů (třetí modifikace uhlíku po grafitu a diamantu) se už jako základ chladicí technologie zkoušely. Jako náhradu kovového chlazení je v roce 2005 použila firma Fujitsu, produkt se však nedostal do výroby. Ještě o rok dříve testoval chlazení procesorů uhlíkovými nanotrubičkami Intel ve spolupráci s firmou Zyvex. Uhlíkové trubičky mohou mít různé elektrické vlastnosti, ty dosud testované měly nízký elektrický odpor (srovnatelný s mědí), měď však předčily svou schopností vést teplo.

Produkt HydroJet využívá dvoustupňového chlazení, kdy procesor je chlazen vodou, a až ta pak předává teplo nanotrubičkám o průměru přibližně 1 nanometru. Zajímavé je, že použité nanotrubičky vedou teplo pouze v jednom směru, podél své osy, což však pro tento druh aplikací nevadí. OCZ získala příslušnou technologii po nedávné koupi firmy PC Power & Cooling.


Komentáře