Malý přehled užitečných API pro mobilní aplikace

Několik API, malých třešniček, které s vaším webovým dortem dokáží zázraky.

Malý přehled užitečných API pro mobilní aplikace


Neobvyklé stránky a služby dnes lze sestavit pomocí volání speciálních služeb, které nabízejí různé startupy, ale i velké korporace. Výsledkem může být neobvykle funkční a schopná mobilní aplikace, i když samozřejmě volaná API jsou jen málokdy zcela zdarma. Podívejme se na několik originálnějších API.


GeoNames převádí textové řetězce na zeměpisnou délku a šířku. Databáze obsahuje geografické názvy i politické celky. Samozřejmě vzhledem k velikosti databáze npříklad vyhledání názvu „San Diego“ vrátí 7159 položek s tímto názvem. Služba je bezplatná do 2000 dotazů za hodinu, dále stojí 60 Eur na měsíc.

FlightStats monitoruje tisíce letadel ve vzdušném prostoru. API pro daný let ověří, zda má zpoždění, je zrušen či přesměrován na jiné letiště, ale lety je možné zpracovávat i skupinově podle letišť nebo leteckých společností. Testovací licence zahrnuje 20 000 dotazů, komerční cena je 0,08 centu za jednoduchý dotaz a roste podle komplexnosti zadání.

Follow The Money je známý citát z filmu „Všichni prezidentovi muži“ a služba stejného jména pracuje s databází 3,2 milionů finančních příspěvků pro více než 16 000 kandidátů na různých politických pozicích – bohužel pouze pro Spojené státy. Vyhledávat se dá podle státu, roku, kandidáta, politické strany a mnoha dalších parametrů, a to zdarma.


StockTwits sbírá komentáře a názory na jednotlivé společnosti, a to od akcionářů na základě pochopitelného předpokladu, že jejich názor bude silně korelovat s jejich budoucím nákupem či prodejem akcií. Vyhledávat lze pro akcie, forex a dluhopisy, nabízena je široká škála různě oceněných vyhledávání.


Yahoo Content Analysis je jedním z mnoha desítek API, které má ve výzbroji Yahoo. Nabízí analýzy obsahu, která v daném textovém bloku identifikuje nejdůležitější části, a vrátí k nim relevantní odkazy do wikipedie a informace o výskytu, například v podobě zeměpisných souřadnic. Dotazy je třeba zadávat pomocí Yahoo Query Language a zdarma je 5000 nekomerčních volání API na den.


Moodstocks nabízí podobné funkce jako Yahoo Content Analysis, ovšem ve formě analýzy obrazu. Obraz například z kamery mobilu je porovnáván s obrovskou databází snímků uložených na serveru. Po rozpoznání může uživatel získat související stránku katalogu, čarový či QR kód a další údaje. Například aplikace Augment využívá služeb Moodstocks pro rozpoznání vyfocených objektů a potom 3D obraz nejpodobnějšího objektu v databázi přidává ve formě rozšířené reality do pohledu na okolní prostředí. Všechny výpočty probíhají na serveru a do 1000 obrázků měsíčně jsou zdarma, komerční služby začínají na 300 euro měsíčně.


MusixMatch reprezentuje sbírku více než 5,6 milionů textů písní od více než 500 000 autorů. Prohledávání je možné podle zpěváků, názvu alb či stop. Veškerý materiál je licencován a nehrozí žádné problémy s copyrightem. Vyhledávání je možné již od 1,4 dolarů za 1 000 dotazů a představuje zajímavou možnost například pro mobilní MP3 přehrávače.


OpenStreetMap je ekvivalent Wikipedie ve světě map, jde o kolektivní vytvářené bezplatné dílo nabízející API pro zobrazování mapových podkladů na webových stránkách. Zajímavou možností je kombinovat je se službou Panoramio, které vyhledává fotografie podle v nich uložených geotagů.

Úvodní foto: © S.John - Fotolia.com


Komentáře