Microsoft a Nokia chystají granty pro budoucí vývojáře

Společnosti Microsoft a Nokia hodlají věnovat 18 milionů eur (332 milionů korun) na podporu vývoje mobilních aplikací. Vývojáři se budou muset zavázat k 6 měsícům výhradní spolupráce.

Microsoft a Nokia chystají granty pro budoucí vývojáře


Studenti univerzity ve finském Aalto i další zájemci se budou moci následující tři roky zapojit do programu na vývoj mobilních aplikací, který by měl pomoci v nárůstu počtu a kvality aplikací pro nový operační systém Microsoftu používaný mimo jiné i v mobilních telefonech finské společnosti.

Program se jmenuje AppCampus a bude zahájen v květnu, kdy se budou moci přihlásit první zájemci o grant. Obě zmiňované společnosti se o náklady rozdělí stejnou měrou. Celková výše investic není přesně omezena, podle Kaie Öistämöa, výkonného viceprezidenta Nokie, záleží na kvalitě nově vytvořených aplikací. „Chtěli bychom získat tisíce aplikací od studentů a podnikatelů z celého světa,“ vysvětlil Öistämö.

Účastníci získají finanční podporu bez nutnosti předložení podnikatelského záměru a k ní i odborné vedení v technických záležitostech a pro komerční využití vytvořených aplikací. V první fázi budou udělovány granty pouze pro systém Windows Phone. Příjemci grantu se také budou muset zavázat, že aplikace vyvinuté v rámci programu AppCampus budou muset šest měsíců exkluzivně nabízet pouze pro tuto platformu. V další fázi by mohly vznikat i aplikace pro operační systém Symbian a Series 40 (kterou například využívá řada telefonů Asha).

Microsoft v mobilních přístrojích poněkud zaspal start, což se projevilo mimo jiné na počtu aplikací. I když poměrně rychle narůstá, stále výrazně zaostává za konkurenčním iOS od Applu. Microsoft zaznamenal nárůst z 50 tisíc aplikací v prosinci loňského roku na současných 70 tisíc. To je ovšem stále málo ve srovnání s více než 550 tisíci aplikací v App Store.Komentáře