Microsoft láká nezávislé vývojáře stodolarovými prémiemi

Pokud vývojář vytvoří 10 aplikací pro Windows 8 a dalších 10 pro Windows Phone a tyto aplikace umístí do příslušných online obchodů, může od Microsoftu získat prémie v celkové výši 2000 dolarů.

Microsoft láká nezávislé vývojáře stodolarovými prémiemi


Microsoft vývojářům zaplatí 100 dolarů za každou aplikaci nahranou na Windows Store nebo Windows Phone Store, přičemž pro každý obchod je stanoven limit 10 aplikací na jednoho vývojáře. Akce potrvá až do 30. června nebo do překročení hranice 10 tisíc publikovaných aplikací.

Nejde o první akci tohoto typu. Microsoft vývojářům platil již v roce 2010, kdy na trh uváděl operační systém Windows Phone. Podle deníku New York Times je navíc běžnou praxí, že se Microsoft finančně přímo podílí na vývoji aplikací některých velkých služeb, například geolokačního nástroje Foursquare.

Vůbec poprvé se však společnost rozhodla dotovat také vývoj aplikací pro Windows 8 a Windows RT. Přiměla ji k tomu zřejmě jistá stagnace, ve které se nyní obě platformy nacházejí. Po nadějném startu totiž zájem vývojářů o Windows 8 výrazně opadl a operačnímu systému se nedaří stáhnout náskok vedoucí dvojice Android - iOS.

Někteří analytici však o smysluplnosti takové akce velmi pochybují. „Pokud to má být jediná forma pobídky, pak je to málo,“ myslí si analytik NPD Stephen Baker. Není si prý jistý ani tím, jestli je používání podobných nástrojů vhodné pro tak velkou platformu, jakou se Windows 8 potenciálně mohou stát. Není podle něj důvod pochybovat o motivaci velkých vývojářů zachovat věrnost platformě, když tvořili aplikace již pro předchozí verze.

Podpora vývojářů formou finančních odměn má navíc jistá úskalí. Jednak je pravděpodobné, že zvítězí kvantita nad kvalitou, a vývojáři navíc po nahrání aplikací nebudou mít žádný důvod starat se o jejich další existenci.

Pro velké společnosti typu Facebook, Pandora nebo HBO Go, jejichž aplikace ve Windows Store citelně chybí, zase není 100 dolarů žádnou motivací. Na Windows Phone je situace mírně lepší, i tam však chybí některá velká jména, jako jsou Instagram nebo Dropbox.

Dobrou zprávou je to, že finanční odměny nejsou základní strategií Microsoftu. Společnost se spoléhá zejména na dlouhodobé partnery. Součástí podpory vývojářů je navíc i vývojové prostředí Office Hours, kde se mohou vývojáři poradit přímo s pracovníky Microsoftu, účastnit se bezplatných akcí a prohlédnout si vzorové aplikace.

Na platformě Windows Phone navíc Microsoft pořádá soutěž „Next App Star“, ve které aplikace bodují na základě hlasování ostatních vývojářů. Ti jsou k aktivitě pobízeni losováním výherců smartphonů Nokia Lumia 920.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře