Microsoft otevřel javascriptovou knihovnu WinJS

Knihovnu WinJS Microsoft vývojářům nabídl v roce 2011 s očekáváním, že budou tak moci vytvářet aplikace pro platfromy Windows Phone a Windows 8 pomocí JavaScriptu, HTML, CSS a dalších nástrojů určených pro vývoj webových řešení.

Microsoft otevřel javascriptovou knihovnu WinJS


Šlo o první možnost, jak vytvářet užiavtelské rozhraní pro nové platformy Windows 8, to druhé potom znamenalo jít cestou XAML (Extensible Application markup Language). Knihovna WinJS obsahuje komponenty, které pomáhají vytvářet infrastrukturu webových aplikací včetně prvků komplexnějších uživatelských rozhraní, jako jsou ListView, FlipView, animace a sémantické zoomování. Ačkoli název „WinJS“ naznačuje, že jde o variantu Microsoftu programovacího jazyka JavaScript, jde ve skutečnosti o skupinu nástrojů, které by vývojářům měly ušetřit čas při jejich snahách, a používání pokročilejších forem uživatelského rozhraní na různých platformách.

Podle Paula Gusmorio, hlavního vedoucího týmu zodpovědného za platformy pro uživatelské rozhraní na Windows, nebylo nikdy cílem vytvořit duplicitní verzi k něčemu, co již existuje. Snahou bylo řešit konkrétní problémy, které programátoři mají a se kterými potřebují pomoc. Paul ale současně připouští, že WinJS potřebují ještě přepracovat, především proto, aby byl plně kompatibilní s internetovými prohlížeči jiných výrobců, jako je Firefox nebo Google Chrome. Jisté úsilí již ale bylo investováno do toho, aby WinJS mohl snadno spolupracovat s dalšími javascriptovými knihovnami, jako jsou Angular, jQuery a Knockout.

O knihovnu se nyní stará dceřiná společnost Microsoft Open Technologies, spadá pod licenci Apache 2.0 a její zdrojová báze je udržována na GitHubu. Použitý typ licence znamená, že vývojáři mohou vytvářet webové aplikace chovající se jako aplikace Windows bez nutnosti, aby se kód musel lišit pro platformy Chrome, Firefox, Android a iOS. A to bez jakýchkoli poplatků či restrikcí ze strany Microsoftu.

 

Úvodní foto: © kentoh - Fotolia.com


Komentáře