Microsoft představil vlastní analytickou platformu pro big data

Microsoft R Server má sloužit k analýze velkých dat. Jazyk R, na kterém je postavený, však podle některých odborníků není příliš efektivní.

Microsoft představil vlastní analytickou platformu pro big data


V loňském roce Microsoft koupil Revolution Analytics, společnost zaměřenou na vývoj opensourcového softwaru, nyní díky této akvizici mohl představit novou platformu pokročilé analýzy postavenou na opensourcovém programovacím jazyku R. Microsoft R Server, jak zní její název, pracuje s Windows, Linuxem, Hadoopem a Teradata a je dostupná z vývojářské sítě Microsoftu a skrze vzdělávací program DreamSpark.

Rozdíl je v tom, že v rámci Linuxu, Hadoopu a Teradata nese název R Server, v rámci Windows si produkt zachovává původní název Revolution R Enterprise. Předpokladem pro jeho správné fungování je přitom Microsoft R Open, tedy jakási vylepšená distribuce původního R jazyka.

Další podrobnosti zatím Microsoft bohužel neposkytl, připomeňme si však události uplynulých měsíců, kdy RRE nejdřív v září debutovala v rámci platformy Azure, následující měsíc se objevila podpora R v preview Microsoft SQL Serveru 2016.

R jazyk byl přitom už v té době vyhledávaným v oblasti statistiky a analýzy, zvlášť, jedná-li se o velká data. Microsoft proto pořídil Revolution Analytics ve snaze nabídnou vlastní nástroje pokročilých analýz a představení R Serveru je teď tak dalším logickým krokem v uskutečňování tohoto plánu.

„Ze strany Microsoftu se jedná o správný krok, ale doufám, že eRko nehodlají používat pro všechny svoje datové nástroje,“ hodnotí Mike Gualtieri, hlavní analytik společnosti Forrester Research.

„Vím, že eR je mezi lidmi pracujícími s daty populární, ale myslím, že většina lidí zabývajících se programováním ho nepovažuje za příliš elegantní, efektivní nebo výkonný programovací jazyk. Pokročilým vývojářům musí připadat jako Cobol (programovací jazyk vyvinutý v 60. letech 20. století zejména pro obchodní a později i databázové aplikace),“ dodává Gualtieri, podle kterého může být R pro Microsoft prospěšný hlavně v rámci interních datových operací a statistik, jako užitečnější však doporučuje například konkurenci v podobě Pythonu nebo jiných modernějších jazyků.

Úvodní foto: © Ben Chams - Fotolia.com


Komentáře