Microsoft rozdává smartphony s Windows Phone

Ve snaze získat si vývojáře opouštějící platformu WebOS se Microsoft snaží přilákat je na vlastní bezplatné produkty.


Microsoft konkrétně nabízí vývojářům WebOS, kteří od HP po ohlášení plánů na zrušení výroby přístrojů s tímto operačním systémem utíkají, bezplatně telefony s Windows Phone 7, potřebné nástroje a také kurzy pro tvorbu aplikací.

Brandon Watson, senior director pro vývoj v Microsoftu tuto nabídku publikoval v pátek na Twitteru, protože očekával mezi vývojáři díky rozhodnutí HP změnu preferencí. Zda je tato nabídka určena jen pro americké vývojáře nebo se týká i dalších po celém světě nebylo specifikováno (Zpráva doslova zněla: "To Any Published WebOS Devs: We'll give you what you need to be successful on #WindowsPhone, incl. free phones, dev tools, and training, etc.,"). V každém případě Watsonova výzva nezůstala bez reakcí a jen během pátku prý dostal 600 e-mailů od vývojářů, které tato nabídka zaujala.

HP sice i po ohlášení konce výroby přístrojů s WebOS (tedy jak tabletů, tak smartphonů) tvrdí, že tuto platformu bude dále podporovat, ale jak tato podpora bude vypadat v praxi není zcela jasné. HP má pravděpodobně také v plánu WebOS licencovat některým dalším výrobcům, ale opět se naskýtá otázka, jak bude tato již odstavená platforma pro další firmy atraktivní. Navíc HP nemá nyní žádný nástroj, jak si vývojáře pro WebOS udržet a je logické, že ti se budou dívat po jiných a lukrativnějších platformách. Zásob tabletů TouchPad se HP zbavilo masivním výprodejem za cenu od 99 dolarů (více viz článek HP vyprodává svoje tablety prakticky „zadarmo“), takže s těmito přístroji se půjde již jen těžko na pultech obchodů setkat. Jak dlouho se budou prodávat smartphony Pre, Pixi a Veer s Web OS není dosud zřejmé, protože na ně se výprodej nevztahuje, ale je pravděpodobné, že HP také jen doprodá vyrobené kusy a další již na trh nedodá.Komentáře