Microsoft Visual Studio 11 s podporou DevOps

Nová verze Visual Studia bude obsahovat mnoho nových funkcí, které zjednoduší spolupráci vývojářů a správců.

Microsoft Visual Studio 11 s podporou DevOps


Microsoft se rozhodl podpořit zájem zákazníků o principy DevOps, a proto do nové verze Visual Studia přidal nástroje, které napomohou těsnější spolupráci vývojářů s provozním personálem.


Microsoft o těchto funkcích informoval ve čtvrtek při představení Visual Studia 11. Společnost se je chystá uvést 29. února spolu s betaverzí .Net 4.5. „Pokud pracujete v týmovém prostředí, nabídneme vám sadu nástrojů, které vám pomohou pracovat s vyšší produktivitou a rychlejší odezvou,“ řekl Soma Somasegar, viceprezident vývojářské divize Microsoftu po představení nové sady.


Podle slov Jasona Zandera, viceprezidenta pro Visual Studio, mají vývojáři často problém získat od provozního personálu „použitelnou zpětnou vazbu“ k programům, které tito vývojáři vytvořili. Tyto komunikační překážky by měla pomoci překonat sada principů a zásad DevOps. Ta do podniku zavádí pravidla, která by měla urychlit vývoj programu i jeho následné ladění a případné opravy a úpravy vyplývající z nasazení v běžném provozu.


Podle Somasegarova názoru „stojí v podstatě v každém podniku mezi skupinou vývojářů a skupinou provozních pracovníků vysoká stěna.“ Podle jeho názoru se tato situace vyvíjela posledních 30 let. „Vývojový tým převezme požadavky a vytvoří aplikaci. Když je hotová, přehodí ji přes tuto zeď provoznímu týmu, který ji má nasadit. To může fungovat, pokud nenastane nějaký problém. Když se ale nějaký vyskytne, uvízne provozní tým na mrtvém bodě,“ pokračoval Somasegar. Vývojáři musí často problém nasimulovat sami na základě nepřesných informací z provozu. Proto Microsoft vyvinul pro Visual Studio 11 mnoho nových funkcí a rozšíření, které by měly pomoci s odbouráváním oné stěny.


Jednou z funkcí je propojení s nástrojem Microsoft System Center 2012 určeným pro operátory a správce systému. Při pádu programu tento nástroj shromáždí sadu diagnostických údajů, které může vývojář využít při odhalení chyby. Tyto údaje bude nyní moci správce odeslat vývojáři jedním kliknutím myši. „To dovoluje provoznímu personálu i vývojářům dále pracovat s nástroji, které znají a běžně používají. Provozní tým nemusí zjišťovat, co přesně selhalo, ani způsob, jakým byl program vytvořen,“ řekl Zander.


Dalším nástrojem je IntelliTrace pro provozní personál. Jedná se o interaktivní trasovací nástroj pomáhající při hledání chyb v programu, který Microsoft uvedl ve Visual Studiu 2010 Ultimate. Předtím byl použitelný pouze ve Visual Studiu. Nová verze ale obsahuje agenty IntelliTrace, které lze vložit přímo do nasazeného a používaného programu. Podle Somasegarových slov, když při provozu dojde k pádu programu, tento agent shromáždí údaje, které chybě předcházely, a odešle je vývojáři. Tyto agenty najdou uplatnění zejména u těžko dohledatelných problémů, ke kterým může dojít například až po několika dnech nebo týdnech bezproblémového provozu. Po pádu programu může správce pomocí Microsoft PowerShell spustit IntelliTrace, který vytvoří trasovací záznam situace, která tomuto pádu předcházela.


Somasegar se také zmínil o tom, že Microsoft si principy DevOps vyzkoušel sám při vývoji Visual Studia 11. V současnosti se těmito principy řídí 30 tisíc vývojářů Microsoftu. Proto můžeme čekat, že bude opravdovým přínosem při vývoji aplikací, a ne jen dalším nicneříkajícím slovem.


Společnost prozatím nezveřejnila datum vydání finální verze, předpokládá se ale, že k němu dojde v průběhu tohoto roku. Visual Studio 11 bude možné využít i k vývoji aplikací pro nové uživatelské rozhraní Metro použité ve Windows 8.

Úvodní foto: © kentoh - Fotolia.com


Komentáře