MinWin – revoluční jádro pro Windows

Chystané Windows 7 se mají od Visty lišit zásadní věcí – jádrem, které má pouhých 100 souborů a jeho velikost je jen 25 MB! Toto jádro je označováno jako MinWin a mělo by přinést výrazné snížení nároků na operační paměť a tím i zrychlení celého systému.Chystané Windows 7 se mají od Visty lišit zásadní věcí – jádrem, které má pouhých 100 souborů a jeho velikost je jen 25 MB! Toto jádro je označováno jako MinWin a mělo by přinést výrazné snížení nároků na operační paměť a tím i zrychlení celého systému.

V současnosti na MinWin pracuje 200 vývojářů Microsoftu, ovšem nejedná se o zcela nové jádro, ale vychází z původního jádra Windows NT a úkolem vývojářů je výrazně jej inovovat. Toto upravené jádro má i minimální spotřebu paměti, protože zabere po natažení pouhých 33 MB a jako interface obsahuje příkazovou řádku, I/O subsystém a také síťový subsystém. Není v něm však obsažen žádný grafický subsystém, který na toto jádro může být dále napojen, stejně jako další systémy a MinWin tak může být základem řady nových produktů Microsoftu.

Jádro MinWin bylo poprvé představeno na veřejnosti 13. října 2007 vývojářem Microsoftu Ericem Trautem na virtuálním stroji, kde na tomto jádru běžel i jednoduchý http server a po přidělení 40 MB operační paměti tomuto stroji zůstalo po kompletním natažení MinWin ještě 7 MB volných. Záznam z předvádění tohoto jádra je k dispozici zde.
Je potřeba upozornit, že název MinWin byl také dříve někdy používaný pro Server Core ve Windows Server 2008, ovšem nejedná se o jednu a tu samou věc a MinWin ve Windows 7 by mělo být ještě značně minimalizovanější.

O systému Windows 7 se začalo spekulovat, že by se mohl objevit již příští rok a sám Bill Gates je podle svých slov nadšený z toho, co Windows 7 nabídnou. Je tedy pravděpodobné, že Microsoft si vzal k srdci kritiku na hardwarové nároky Visty, na což jej upozorňovaly i jeho vlastní analytici a příští systém z jeho dílny se bude nést v duchu výrazného zrychlení.
Nenechte si ujít:
Jaký je Service Pack 3 pro Windows XP v praxi?

Service Pack 3 pro Windows XP překvapil, tvrdí testeři

Windows XP ještě nejsou na odpis

Windows 7: Přijdou již příští rok?

Windows Vista a Internet Explorer 7 – jak se prosazují?

Microsoft vyvíjí od základů nový operační systém


Komentáře