Nástroje rychlého vývoje pro mobilní platformy

Nové nástroje pro programování stylem „no-code“, „low-code“ nebo pro cloudové programování umožňují rychle vytvářet aplikace pro více platforem současně.

Nástroje rychlého vývoje pro mobilní platformy


Vytváření vlastních aplikací je zlatým opojením moderní doby. Může jít o sen o rychlém zbohatnutí, snahu o zviditelnění se nebo prostě jen o formu seberealizace. Prvním krokem k této zlaté horečce bylo výrazné rozšíření druhů cílových zařízení. Druhým pak vytvoření snadného mechanismu pro distribuci, podporu a zpeněžení vlastních produktů. A třetím je snadnost vlastního programování. Pokud by se slovo programování podařilo eliminovat úplně, mohli bychom zažít boom kreativity – i hlouposti – srovnatelný s explozí osobních videí na YouTube.

Nová generace nástrojů pro programování bez znalosti programování je na scéně již nějakou dobu, ale ke kritické mase uživatelů se škrábe až v poslední době. Bývá založena na řadě internetových protokolů a technologií, které pro cílové uživatele často ani nemají znamenat víc než záhadné seskupení velkých písmen. Dnes se podobným řešení říká nástroje no-code anebo low-code pro rychlé vytváření prototypů a zajímavým bonusem podstaty jejich funkčnosti bývá hybridní funkčnost na vícero mobilních platformách. Většina z níže uvedených příkladů jsou produkty společností rok či dva starých.

Telerik Icenium
Telerik Icenium je nové integrované cloudové prostředí využívající JavaScript a HTML5 pro vytváření aplikací pro více platforem. Vývojáři ve Windows mají k dispozici klasické desktopové IDE, ve většině ostatních platforem je vývoj prováděn prostřednictvím implementace pro internetový prohlížeč. Vlastní kód je umístěn v cloudu a aplikace jsou distribuovány prostřednictvím příslušných obchodů.

Icenium připravilo vlastní Kendo UI, které pro jeden zdrojový text vytváří nativní uživatelské rozhraní na více platformách. Technologie LiveSync umožňuje v reálním čase synchronizovat změny programu na vícero testovacích zařízeních.

Socialize AppMaker
AppMaker je platforma pro kutily, která nevyžaduje žádnou znalost programování a je založena na editoru WYSIWYG. Cílové platformy jsou iOS, Android a Windows Phone. V roce 2010 představovaly aplikace vytvořené tímto nástrojem 1 % všech aplikací v Apple Store. Aplikace AppMaker přistupuje k multimediálnímu obsahu přes RSS, umožňuje ale použit i lokální aplety HTML, které mají přístup k hardwaru mobilního zařízení. Socialize potom nabízí možnost vytvářet sociální síť z uživatelů vytvářené aplikace. Bezplatná verze služby nyní přidává do všech výtvorů reklamu.

RunRev LiveCode
RunRev LiveCode umožňuje vytvořit aplikace současně pro mobily, web, počítače i instalace na serverech. Využívá programovacího jazyka inspirovaného HyperTalkem – jazykem, na kterém bylo postaven svého času mimořádně populární HyperCard platformy Apple. LiveCode je i pro laiky čitelný vysokoúrovňový jazyk vycházející z angličtiny a je přímo přenositelný mezi všemi podporovanými platformami.

Xamarin MonoTouch
Tento nástroj je z uvedených příkladů nejvíce určen pro profesionální programátory. Xamarin je společnost vytvořená autory implementace jazyka Microsoft .Net pro více platforem. Nástroje Mono, MonoTouch a Mono for Android umožňují v jazyce C# vyvíjet pro celou řadu platforem, od desktopových operačních systémů, přes iOS a Android, až po herní konzoly, jako je PlayStation 3, Wii nebo Xbox 360.

Úvodní foto: © Alexandr Mitiuc - Fotolia.com


Komentáře