Nokia umožní portování existujících aplikací na Windows Phone

Společnost chce vývojářům pro Symbian pomoci s převodem jejich aplikací na Windows Phone ještě předtím, než skutečně uvede svůj první smartphone se systémem od Microsoftu.

Nokia umožní portování existujících aplikací na Windows Phone


Když Nokia letos v únoru přišla s oznámením, že se Windows Phone stane jejím primárním operačním systémem pro chytré telefony, zavázala se zároveň, že žádné ze současných vývojových prostředí nebude upravovat s cílem zajistit jeho kompatibilitu se systémem od Microsoftu. Tehdy to odůvodňovala tím, že nechce opakovat chyby z minulosti. S tím, jak se blíží konec roku a tedy i pravděpodobné uvedení smartphonu W9, si však chce být Nokia přeci jen jistá tím, že jsou její podporovatelé na vývoj aplikací pro Windows Phone dobře připraveni. Do mapovacího nástroje WP API proto ve středu přidala Symbian Qt.

Mapovací nástroj slouží jako překladový slovník mezi platformou Windows Phone a ostatními mobilními operačními systémy. Vývojářům zvyklým na API jiných platforem usnadňuje vyhledávání odpovídajících tříd či metod používaných ve Windows Phone a někteří vývojáři jej také často používají při převodu svých aplikací z iOS či Androidu. Vývojářům, kteří s Windows Phone dosud nikdy nepracovali, Nokia doporučuje si přečíst příručku nazvanou Windows Phone Guide for Symbian Qt Application Developers, kterou vytvořila společně s Microsoftem.

K oficiálnímu představení prvního Windows Phone smartphonu od Nokie by mělo dojít 26. října na Nokia World konferenci. Do prodeje by se pak tedy mohl dostat ještě letos, ovšem pouze na několika vybraných trzích, mezi nimiž ten český pochopitelně chybí.Komentáře