Nové rozšíření pro Javu má usnadnit vývoj paralelních aplikací

Vědci z University of Illinois vytvořili nástroj, který má zjednodušit vývoj paralelních aplikací jazyku Java. Podobné plány navíc mají i pro C++.


„Open source technologie nazvaná Deterministic Parallel Java (DPJ) pomůže vývojářům minimalizovat paralelní chyby,“ říká Vikre Adve, profesor počítačových věd na Illinoiské univerzitě a jeden z autorů. Vědci se tímto nástrojem snaží reagovat na trend poslední doby, kdy vývoj paralelních aplikací díky velké popularitě vícejádrových procesorů získává na intenzitě.

V budoucnu budou podle Adveho muset být paralelní všechny vysoce výkonné aplikace. Je tak podle něj nutné, aby se jejich vývoj co nejvíce usnadnil. DPJ má být v tomto směru první vlaštovkou. DPJ nabízí sadu rozšíření ve formě kompilátoru. Technologie je výjimečná hlavně tím, že zaručuje deterministickou sémantiku bez run-time kontroly a je určená jak pro základní, tak i objektově orientované programy. DPJ je volně ke stažení na stránkách univerzity.

„Deterministický paralelní jazyk Java pomáhá kontrolovat přepis paralelních aplikací. A to i v době, kdy není jasné, zdali bude software deterministický nebo ne,“ popisuje technologii Adve. On sám prý očekává, že by DPJ mohl najít uplatnění u finančních aplikací či v oblasti biotechnologií. Momentálně již vědci uvažují o vytvoření podobného nástroje i pro jazyk C++.Komentáře