Pět velkých změn pro vývojáře pro Android

Konference I/O toho vývojářům aplikací pro operační systém Android přinesla mnoho nového. Zde je seznam nejdůležitějších změn.

Pět velkých změn pro vývojáře pro Android


Rozfázovaný vývoj
Vývojáři budou moci uvolnit alfa nebo beta verze svých aplikací pro potřeby testování. Jednotlivé verze na sebe budou přirozeně navazovat, takže si každý tester jednoduše stáhne novější verzi aplikace a tu předchozí bez problému smaže. Vzájemná komunikace testerů bude probíhat přes Google Groups a Google Play. Vývojáři si přitom sami určí, kolik testovacích verzí dají k dispozici.
Společně s tím dojde k vytvoření nového nástroje pro přístup médií k dosud nevydaným aplikacím prostřednictvím obchodu Google Play.

Překlady pro všechny
Jak bylo zmíněno v úvodním projevu na I/O, přímo v prostředí vývojové platformy Google Play budou vývojářům nabízeny služby profesionálních překladatelů. Pokud se tak například nějaká aplikace setká se zvýšeným zájmem ze strany polských uživatelů, ale dosud nebyla přeložena do jejich rodného jazyka, vývojářům může být doporučeno, aby tak učinili, a Google Play jim rovnou nabídne kontakt na spolehlivého překladatele.

S tím souvisí i vytvoření nástroje pro přístup k různým jazykovým verzím aplikací v reálném čase. Pokud vývojář napíše aplikaci s anglickým textem, ale zároveň vytvoří její francouzskou nebo českou lokalizaci, může se okamžitě podívat, jak budou texty v různých jazycích v aplikaci vypadat.

Lepší přehled o příjmech
Pomocí nových grafů si vývojáři udělají lepší obrázek o svých příjmech z prodeje aplikací. Graf dokáže zobrazit vývoj příjmů ve zvoleném časovém úseku nebo porovnat příjmy podle dnů. Vývojáři pak budou moci na snížený zájem uživatelů v konkrétní dny reagovat třeba přípravou speciálních akcí.

Detailní informace o používání aplikací
Koláčový graf vývojářům rychle ukáže, na jakých verzích Androidu jejich aplikace běží nejčastěji, jaké mají uživatelská zařízení rozlišení obrazovky a jaká je nejčastější hustota pixelů u tabletů.

Spotřebitelům se zase v Google Play u vybraných aplikací zobrazí, jestli jsou optimalizované pro obrazovky tabletů. Z toho budou ve finále těžit i vývojáři aplikací.

Tipy pro optimalizaci aplikací
Automatická nápověda vývojářům poradí, jak jejich aplikace dovést k dokonalosti. Pokud aplikace například nebude splňovat nějaká požadavky, vývojář na to bude upozorněn a současně mu bude nabídnuto možné řešení.

Úvodní foto: © Oracle © Google


Komentáře