Popularita objektového C klesá s tržním podílem iPhonu

Jazyk používaný pro vývoj aplikací pro Apple iOS klesá v indexu Tiobe. Pokles popularity objektového C je pravděpodobně spojen s poklesem popularity iPadů a iPhonů.

Popularita objektového C klesá s tržním podílem iPhonu


Objektové C, známé zejména jako programovací jazyk používaný k tvorbě aplikací pro operační systém iOS od Applu, začíná podle měsíčního hodnocení jazyků ztrácet na popularitě. V dubnovém indexu programovací komunity Tiobe spadlo objektové C o jednu příčku – na čtvrté místo – a bylo nahrazeno C++. Index měří popularitu jazyků na základě celosvětového počtu kvalifikovaných odborníků, kurzů a dodavatelů se vztahem k dotyčnému jazyku za použití populárních vyhledávačů jako Google, Yahoo a dalších. V tomto měsíci dosáhlo podle indexu objektové C 9,6 % vyhledání, což je méně než 10,23 % minulý měsíc. Oproti situaci před rokem se ale stále jedná o vzestup z 8,24 %.

Představitel Tiobe spojuje stav objektového C s údajným poklesem popularity iPadu a iPhonu, přičemž profil Samsungu v oblasti Androidu roste. „Ano, pokud se podíváte na dlouhodobý trend, objektové C stále roste, ale krátkodobý trend nevypadá dobře,“ tvrdí Paul Jensen, ředitel Tiobe. „Hlavní důvod je ten, že iPhone a iPad ztrácejí na popularitě a stejně tak jejich programovací jazyk, objektové C. Samsung je na druhou stranu momentálně ve vedení v oblasti mobilního trhu, což bude mít v nejbližší budoucnosti za následek očekávaný vzestup jazyka Androidu, Javy.“

Pro tuto chvíli Java v indexu sklouzla zpět na druhé místo po znovuzískání vedení před jazykem C v únoru. Java se dostala na druhé místo před rokem. Ale C s Javou si tento měsíc vzájemně dýchají na záda se skóre 17 862 u C a 17 681 u Javy. „Fakt, že C si vyměnilo místo s Javou, je skutečně trochu náhodný. Příští měsíc to snadno může být zase naopak,“ prohlásil Jansen.

C++ dosáhlo hodnocení 9,714 %. Za následujícím objektovým C je dle indexu dále na pátém místě C#
(6,15 %), PHP (5,43 %), Visual Basic (4,70 %), Python (4,44 %), Perl (2,34 %) a Ruby (1,97 %). Popularitu JavaScriptu může být obtížné hodnotit, když vezmeme v úvahu jeho nízké hodnocení v Tiobe v porovnání se stavem na webu GitHub.

Index Pypl (Popularity of Programming Language), který analyzuje, jak často se na Googlu vyhledávají učebnice pro různé jazyky, má Javu tento měsíc na první místě s 26,7 %, násluduje PHP (14,3 %), C# (10,1 %), Python (10 %) a C++ (9,2 %). První desítku doplňují C (8,1 %), JavaScript (8 %), objektové C (5,6 %), Visual Basic (3,2 %) a Ruby (2,8 %).

Úvodní foto: © littletroll - Fotolia.com


Komentáře