Proměňte svůj smartphone v 3D tiskárnu

Chtěli byste smartphone schopný 3D tisku? Tak to možná rádi přispějete na projekt OLO – 3D tiskárnu, která k tisku využívá světlo z telefonního displeje.

Proměňte svůj smartphone v 3D tiskárnu


Jeho tvůrcům se v crowdfundingové kampani podařilo vybrat během necelého týdne víc než jeden a čtvrt milionu dolarů. A to byl jejich cíl mnohem skromnější – chtěli pouhých osmdesát tisíc.

Stereolitografický 3D systém OLO 3D se skládá z trojdílné kostky (do jednoho z dílů zapadne smartphone), přičemž pracovat je schopný s chytrými telefony s displejem o uhlopříčce až 5,8 palců. Za pomoci speciální aplikace umí proměnit jakýkoliv 3D obraz zobrazený na displeji ve fyzický objekt z pryskyřice.

Uživatelům pochopitelně umožňuje posílat si předlohy i na dálku. Aplikace v základu obsahuje databázi předvolených útvarů, k jejich tvorbě však lze využít i software třetích stran, jako je například Autodesk 123D Catch, schopný vytvářet 3D obrazy z fotografií.

OLO rovněž umožňuje tisknout několik předmětů současně, ačkoliv tisk je časově náročnější než u většiny dostupných 3D tiskáren (u koule s pěticentimetrovým průměrem je uváděna doba výroby až tři hodiny).

Prvním přispěvatelům výrobci OLO nabízejí za exkluzivních 99 dolarů, až půjde zařízení v říjnu do širší distribuce, bude jeho cena 450 dolarů. Na Kickstarteru také nabízejí za zvýhodněnou cenu náplně – lahvičky fotopolymerní pryskyřice (celkem osm barev), tedy takové, s jakou pracují stereolitografické tiskárny.

Dokončený objekt tak stačí pouze omýt pod vodou. Celé zařízení přitom pohání čtyři tužkové baterie, výkonem je prý tiché a při rozměrech 17 x 11,5 x 14,5 cm váží jen asi tři čtvrtě kilogramu.

Úvodní foto: Olo


Komentáře