Prototyp technologie úsporné optické sítě pro sdílení obrovských souborů představila IBM

Fungující prototyp energeticky účinné technologie, která přinese obrovskou přenosovou kapacitu pro nejrůznější druhy zařízení – od superpočítačů až po mobily – představili vědci společnosti IBM. Novinka by mohla podle nich vyvolat revoluci v přístupu, používání a sdílení informací napříč mnoha různými aplikacemi.Fungující prototyp energeticky účinné technologie, která přinese obrovskou přenosovou kapacitu pro nejrůznější druhy zařízení – od superpočítačů až po mobily – představili vědci společnosti IBM. Novinka by mohla podle nich vyvolat revoluci v přístupu, používání a sdílení informací napříč mnoha různými aplikacemi.
Nová technologie používá k přenosu informací místo vodičů světlo a umožňuje přenést až 8 terabitů za sekundu – což je zhruba ekvivalent 5 000 toků videa ve vysokém rozlišení – s energetickou náročností jediné stowattové žárovky.
Taková šířka přenosového pásma prý pomůže dosáhnout větší energetické účinnosti v datových centrech a urychlí sdílení velkých datových sad, ať už v rámci vědeckého zpracování obrovských objemů dat při výzkumu nových léků nebo předpovídání počasí, sdílení filmů ve vysokém rozlišení mezi zařízeními a uživateli, zasílání lékařských snímků ve vysokém rozlišení specialistům během několika sekund, zatímco je pacient ještě v ordinaci, nebo zpřístupnění obsahu ve vysokém rozlišení na mobilních telefonech.
U typického stometrového spojení spotřebuje optická technologie stokrát méně energie než současná elektrická propojení a proti současným komerčním optickým modulům nabízí desetinásobnou úsporu energie.

Prototyp technologie „zeleného optického spojení“ je konstruován s ohledem na přenosové požadavky peta- a exaflopových počítačových systémů, což znamená podstatný skok proti podobné technologii představené stejným vědeckým týmem před rokem. Nová technologie spojuje optické čipy a optické datové sběrnice v jediném balíčku se standardními součástmi.

Tato technologie se uplatní v nejrůznějších zařízeních od mobilů až po superpočítače, ve spotřební elektronice i ve zdravotnictví:
· Obsah ve vysokém rozlišení: S masovějším prosazováním videa ve vysokém rozlišení umožní tato technologie jeho snadné sdílení a služby videa na vyžádání, neboť podstatně zvýší přenosovou kapacitu videoserverů. Webové služby poskytování videa budou moci pomocí této technologie přistupovat ke knihovnám s milióny filmů a videoklipů ve vysokém rozlišení, což urychlí přístup uživatelů k tomuto obsahu. Zabudování optického datového portu do laptopů, HD videorekordérů, mp3 přehrávačů a videopřehrávačů, mobilů a kapesních počítačů umožní pohodlně přistupovat k uloženému videu a přehrávat jej na externích obrazovkách s vysokým rozlišením.

· Péče o pacienty: Lékaři a laboranti budou moci posílat obrovské soubory ve vysokém rozlišení, například snímky z magnetické rezonance nebo snímky srdce, na analýzu v reálném čase a 3D vizualizaci.

· Spotřební elektronika: „Ořezané“ verze optické propojovací technologie by se mohly uplatnit i v nejrůznějších spotřebních produktech. Například v mobilních telefonech se může jeden čip nacházet na základní desce telefonu a druhý v displeji, což umožní přehrávání obsahu ve vysokém rozlišení.

· Obrovská přenosová kapacita pro superpočítače: Větší kapacita datových propojení umožní budovat masivně paralelní superpočítače, které podstatně urychlí výpočty v oboru molekulární dynamiky, zrychlí výzkum nových léků a umožní přesnější modelování počasí a klimatu.

Technické řešení
Optické čipové karty, neboli „optokarty,“ využívají k přenosu světla mezi vysílači a přijímači pole polymerových optických vlnovodů s nízkou ztrátovostí. Celá datová sběrnice složená z těchto optokaret nejen obsahuje velké množství vysokorychlostních kanálů, ale navíc jsou tyto kanály rozloženy neskutečně hustě: každý kanál vlnovodu je menší než lidský vlas.
Kromě optické datové sběrnice vyvinula IBM modul paralelního optického transceiveru s vyšším počtem kanálů a rychlejším provozem: 24 vysílači a 24 přijímači, které přenášejí data rychlostí 12,5 Gb/s.


Komentáře