Recenze: RAD Studio 10.2 Tokyo

V březnu letošního roku uvolnila firma Embarcadero Technologies další verzi RAD Studia, pojmenovanou pro změnu Tokyo a označenou číslem 10.2.

Recenze: RAD Studio 10.2 Tokyo


Následující povídání se opírá o zkušenosti s instalací z webu.

Jestliže instalujete RAD Studio poprvé, nebo jestliže jste pečlivě odstranili všechny stopy po předchozí instalaci, je třeba se nejprve registrovat. Jestliže však máte platnou licenci, instalační program ji převezme a nebude vás s registrací obtěžovat. To je sice pohodlné, má to ovšem i své nevýhody: Jestliže jste měli např. licenci na edici Professional a nyní jste zakoupili novou verzi ve vyšší edici, je třeba nejprve odstranit soubor s licencí, neboť jinak se vám nainstaluje nová verze opět v licenci Professional.

Instalační program nejprve instaluje samotné IDE bez jakýchkoli dalších nástrojů; to je velmi rychlé. Pak se objeví správce rozšíření, tedy okno Platform selection, viz obr. 1, a v něm zvolíme součásti, které chceme instalovat. Poté můžeme ještě zvolit doplňky – jazyk, v němž s námi bude RAD Studio komunikovat (vedle anglické verze je k dispozici také německá, francouzská a japonská verze RAD Studia), instalaci příkladů, vývojářské edice databázového serveru Interbase verze XE7, lokální nápovědu a další. K tomu slouží okno Additional Options (obr. 2).

Tato okna nás průběžně informují, jak velký diskový prostor bude potřebný, kolik času bude instalace trvat a jak rozsáhlý soubor bude třeba stáhnout z Internetu. Odhad času, alespoň v mém případě, docela odpovídal skutečnosti; plná instalace včetně stahování mi zabrala cca 40 minut. Je však třeba doplnit, že mám k dispozici velmi rychlé připojení k Internetu.

Obr. 2 Volba doplňků

Později lze toto okno kdykoli vyvolat z prostředí RAD Studia a doinstalovat další součásti. Ovšem pozor: Jestliže jste RAD Studio instalovali ze staženého souboru ISO, musíte ho použít i k případnému pozdějšímu doplnění některé z cílových platforem nebo nástrojů. Podobně jestliže jste RAD studio instalovali z webu, musíte z webu instalovat i případná pozdější rozšíření.

Z prostředí můžeme také kdykoli spustit nástroj GetIt a doinstalovat nástroje třetích stran.

Poznamenejme, že jestliže na cílovém počítači není instalován Microsoft .NET Framework verze 3.5, doinstaluje se automaticky.

Cílové platformy

Integrované vývojové prostředí RAD Studia 10.2 Tokyo běží pouze pod Windows, umožňuje však vyvíjet aplikace pro počítače vybavené procesory Intel nebo AMD, na nichž je instalován operační systém Windows 7, 8, 8.1, 10 (včetně Anniversary Update), Windows Server 2012 nebo Windows Server 2016. Vedle toho můžeme v RAD Studiu vyvíjet aplikace pro počítače Macintosh, na nichž je instalován OS X 10.10, 10.11 nebo 10.12, pro iPhone, iPad nebo iPod Touch vybavené iOS 9 – iOS 10. Dále můžeme v RAD Studiu vyvíjet aplikace pro mobilní telefony a tablety se systémem Android 5, 6, 7 a 4.1.x – 4.4.x.

Novinkou mezi podporovanými platformami je 64bitový Linux Ubuntu Server (Ubuntu 16.04 LTS) a RedHat Enterprise Linux verze 7.

Podobně jako v předchozích verzích chybí mezi podporovanými mobilními platformami jakákoli z verzí Windows Phone.

Integrované vývojové prostředí

Integrované vývojové prostředí (IDE) RAD Studia 10.2 Tokyo se příliš neliší od předchozích verzí. Po spuštění IDE se v části okna, kterou obvykle využívá editor, objeví nabídka s příkazy pro otevření předchozích projektů, pro vytvoření běžných typů nových projektů, pro otevření dokumentace nebo pro spuštění tutoriálů. Lze odtud také spustit nástroje pro doinstalování součástí, které jsme při instalaci vynechali, a pro získání doplňků třetích stran.

Obr. 3 Integrované vývojové prostředí RAD Studia 10.2 Tokyo po spuštění

Při práci s IDE jsem narazil na nepříjemný problém: občas padá, a to při psaní zdrojového textu. Pokud mohu posoudit – a napovídají tomu i informace nalezené v různých diskusních skupinách –, jedná se o problém nástroje pro dokončování kódu (Code Completion). Když jsem ho vypnul, problém se již neobjevil.Úvodní foto: Fotolia - Melpomene


Komentáře