RIM připravuje vývojáře na smartphone BlackBerry 10 QWERTY

Vývojáři budou moci vyměnit svá zařízení Alfa za limitovanou edici chytrého telefonu BlackBerry 10.

RIM připravuje vývojáře na smartphone BlackBerry 10 QWERTY


Společnost RIM (Research In Motion) uvedla nový telefon BlackBerry Dev Alpha C, který mohou vývojáři používat na testování svých aplikací a připravit se tak na uvedení zařízení BlackBerry 10 QWERTY v průběhu příštího roku. Společnost také potvrdila, že bude možné vyměnit verzi Alpha za plně funkční limitovanou edici telefonu s BlackBerry 10, jehož premiéra je plánována na 30. ledna.

BlackBerry 10 je zatím oficiálně neuvedený proprietární mobilní operační systém, vyvíjený společností RIM pro její chytré telefony a tablety řady BlackBerry na základě realtime systému QNX, který společnost zakoupila v dubnu 2010. Podle RIM neobsahuje BlackBerry 10 jedinou řádku ze starších systémů BlackBerry. Generální ředitel Thorsten Heins uvedl, že RIM uvažuje o licencování nového systému pro ostatní výrobce OEM.

RIM již distribuovala 7500 čistě dotykových zařízení vývojářům, poslední kroky by měly zajistit, aby aplikace mohly běžet i v telefonech s klávesnicí QWERTY. Společnost zatím neuvedla žádné technické detaily o BlackBerry Dev Alpha C, ale jasně specifikovala, jaké jsou podmínky pro jeho získání.

Vyroben bude limitovaný počet telefonů a budou vyhrazeny pro seznam prioritních vývojářů. Jejich pořadí je vyhodnocováno podle bodového schématu, 50 bodů je bonus za portování aplikace z Androidu, 250 bodů pro nativní aplikace a aplikace WebWorks a Adobe Air a nakonec 1500 bodů je „odměna“ za aplikace certifikované v programu „Built for BlackBerry“. Vývojáři, kteří již mají zařízení Alpha dřívější generace (A nebo B) nebo nesoucí titul BlackBerry Elite member, budou začínat s 200 body.

Ve čtvrtek RIM také uvedla detailnější informace o aktualizovaných vývojářských nástrojů RunTime a BlackBerry 10 WebWorks SDK. Runtime umožní spouštět aplikace pro OS Android (platformy 2.3.3) v systému BlackBerry 10. RunTime nicméně nepodporuje aplikace formátu .apk v jejich nativní podobě, aplikace musí být z Eclipse, nejrozšířenějšího vývojové prostředí pro platformu Android, vyexportována pomocí pluginu BlackBerry Repackaging. Není třeba změnit jedinou řádku kódu, s výjimkou požadavku RIM na odstranění všech odkazů na Android nebo obchod Google Play, ať už v kódu, nebo v komentářích. Nová beta přidává podporu pro technologii push a snímače okolního osvětlení a blízkosti uživatele a dále vylepšuje podporu pro grafickou hardwarovou akceleraci.

BlackBerry 10 WebWorks SDK umožní webdeveloperovým vývojářům vytvářet aplikace BlackBerry pomocí technologií jako jsou HTML5, CSS nebo JavaScript. Aplikace vytvořené pomocí nové verze SDK poběží v poslední betaverzi BlackBerry 10 OS i v budoucích aktualizacích. Do SDK budou přibývat další API, ale program zkompilovaný na současné verzi SDK zůstane funkční i v BlackBerry 10.

Úvodní foto: © Research In Motion


Komentáře