Sun podpoří vývoj Java aplikací pro mobilní zařízení

Společnost Sun Microsystems oznámila na konferenci „Java Mobile, Media and eMbedded Developers Days“ v Santa Clara v Kalifornii, že podpoří rostoucí trend mobilních zařízení novými technologiemi pro Java aplikace - Java On Device Portal (ODP) a rozhraním JavaFX Mobile pro platformu Rich Internet Applications (RIA).


Sun v současnosti čelí tvrdé konkurenci na trhu mobilních zařízení, navíc se jí nepodařilo rozšířit platformu Java do zařízení iPhone. „Java On Device Portal vznikl ze dvou důvodů,“ představuje Eric Klein nový produkt, „jednak chceme usnadnit vývojářům Java aplikací tvorbu drobného software díky konzistentní platformě, a současně služba umožní snadnou distribuci nově vzniklých utilit.“

On Device Portal je založen na technologii Lightweight User Interface Toolkit (LWUIT) umožňující snadno vytvářet mobilní aplikace. ODP je určen pro vývoj software pro platformy Java a Java Micro Edition a umožňuje velmi rychle vytvářet různé webové služby. Samozřejmostí je podpora jednoduchého uživatelského rozhraní pro mobilní přístroje.

Dle vyjádření společnosti je již vývoj technologie ukončen a čeká se na certifikaci k použití v mobilních zařízeních. „Očekáváme v nejbližších měsících, že někteří výrobci přenosných zařízení již začnou ODP implementovat do svých produktů,“ říká Klein, „technologie výrazně urychlí stahování aplikací do telefonu.“

Technologie JavaFX Mobile má být představena na konferenci Mobile World Congress v Barceloně probíhající od 16. února, v tu dobu by již měla být připravena k implementaci do přístrojů.

„JavaFX značně zredukuje kód v aplikacích,“ prozrazuje Klein k nové technologii. „Vedení společnosti Sun věří, že se budou tyto produkty schopny prosadit ve většině mobilních zařízeních a nezůstanou pouze doménou několika izolovaných platforem jako BlackBerry nebo Apple iPhone.“

Společnost Sun též na konferenci v Santa Clara zveřejnila podrobnosti plánů na rok 2009. V březnu bude k dispozici vývojové prostředí Java ME SDK 3.0; bude přidána podpora služeb CLDC (Connected Limited Device Configuration), CDC (Connected Device Configuration) a nově bude možné pracovat s Blu-Ray disky.

Na letošek je plánován další release open source projektu phoneME Feature a phoneME Advanced. Vylepšení se budou týkat například uživatelského rozhraní, multitaskingu, zabezpečení a překladu kódu technologií AOT.

 

O historii Sun Microsystems si můžete přečíst detailní článek na BusinessWorldu.Komentáře