Válka procesorů Intelu a AMD nekončí

I když někteří analytici mluví o nutnosti ukončení cenové války mezi procesorovými giganty, Intelem a AMD, která obě firmy značně vyčerpává, opak je realitou. Spolu s ohlášením nových čipů od Intelu a uvedením revize B3 Barcelony se rozhořelo nové kolo souboje mezi těmito rivaly.I když někteří analytici mluví o nutnosti ukončení cenové války mezi procesorovými giganty, Intelem a AMD, která obě firmy značně vyčerpává (více informací lze najít například zde), opak je realitou. Spolu s ohlášením nových čipů od Intelu a uvedením revize B3 Barcelony se rozhořelo nové kolo souboje mezi těmito rivaly.

Po šestiměsíčním čekání oznámila společnost AMD, že nová revize B3 jejího čtyřjádrového čipu Barcelona, která opravuje chybu v TLB, bude veřejně k dispozici v dubnu (ovšem podle některých zpráv jsou již tyto čipy dodávány nejvýznamnějším partnerům AMD). Intel však oznámil uvedení šestijádrového Dunningtonu v druhé polovině tohoto roku, čímž opět odsuzuje AMD do pozice druhého hráče. Podle Martina Reynoldse z Gartneru měla však Barcelona přijít již v druhé polovině loňského roku a nyní je již pozdě, i když pro AMD je to jistě krok kupředu.

Čtyřjádrové Opterony AMD s kódovým označením Barcelona byly sice v omezeném množství dodány například do Texaského pokročilého výpočetního centra či do počítačového centra univerzity v Nebrasce, ale díky chybě v jádru B2 musely být jejich dodávky silně omezené a na trh se tedy dostanou znovu až nyní.

Oproti tomu Intel měl čtyřjádrové Xeony již od začátku roku 2007 a v září pak představil nové Xeony 7300 designované pro high-endové servery se čtyřmi a více procesory. Podle Reynoldse i po nástupu Barcelony na trh bude hrát tento procesor jen „druhé housle“, neboť jeho výkon zaostává za čipy Intelu a ten je jednoznačným vítězem pro příští rok a půl. I když ani tak není AMD ještě zcela venku ze hry a záležet bude hlavně na tom, čím bude tato společnost schopná překvapit v roce 2009.

Kevin Knox z Network Woldu však oponuje, že výkon nejnovějších čipů od AMD není vůbec špatný a nové instrukce jim umožní pracovat mnohem efektivněji, čím se značně zlepší jejich poměr výkonu na watt. Knox také dodává, že AMD má na čtyřjádrovém trhu stále šanci, ovšem otázkou je, jak se uchytí nová šestijádra od Intelu a jakou si získají popularitu.
Nenechte si ujít:
Intel připravuje čtyřjádrové procesory QX9300 pro notebooky

Skulltrail od Intelu - osm jader přináší maximální výkon

Intel představuje šestnáct procesorů nové generace

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci – přijde zdražení procesorů?

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

AMD představilo na CeBITu své první 45nm procesory

Detaily o nízkoenergetických procesorech Atom od Intelu

Intel odhalil detaily o čipech Dunnington a Tukwilla a architektuře Nehalem

AMD žádné šestijádro neohlásilo a na rok 2009 pak plánuje procesor s označením Montreal, který by měl mít až osm jader a bude nástupcem čipů Shanghai a Barcelona. V té době už ale bude mít Intel dávno na trhu novou architekturu Nehalem, od které si slibuje další výrazný růst efektivity, takže situace AMD bude i v příštím roce pravděpodobně složitá.

O dalších plánovaných novinkách od Intelu, jako jsou čipy Tukwilla či nová rodina procesorů Larrabee jsme informovali již ve včerejším článku Intel odhalil detaily o čipech Dunnington a Tukwilla a architektuře Nehalem.


Komentáře