Windows Store se otvírá všem vývojářům

Microsoft v úterý oznámil, že otevřel Windows Store, nový online obchod s aplikacemi pro systémy Windows 8 a Windows RT, vývojářům na všech 120 trzích, na kterých společnost působí.

Windows Store se otvírá všem vývojářům


Vývojáři od nynějška mohou odesílat své aplikace ke schválení a zařazení do obchodu. Ten bude po vzoru ostatních obdobných online obchodů s aplikacemi obsahovat jak placené aplikace, tak ty, které lze stáhnout zdarma. Aplikace bude možné získat nejen stažením z obchodu do konkrétního zařízení, ale i dalšími distribučními kanály.

Aplikace určené pro nové verze operačního systému budou využívat nové grafické rozhraní, které bylo původně označováno jako Metro a nyní nese pro Microsoft bezpečnější název Moderní. Toto rozhraní je navrženo tak, aby fungovalo jak v klasických počítačích, tak v přístrojích s dotykovým displejem, například tabletech.

Roční poplatek pro nezávislé vývojáře je pro ČR stanoven na 860 korun, společnosti zaplatí dvojnásobek. Microsoft také oznámil, že někteří vývojáři registrovaní v síti MSDN získají účet pro vývojáře Windows Store na rok zdarma. Za určitých podmínek mohou účet pro vývojáře zdarma získat i někteří studenti.

Nové verze Windows pro platformy x86 a ARM budou uvedeny letos 26. října, kdy bude současně zahájen prodej počítačů a tabletů s Windows 8 nebo Windows RT. Microsoft si uvědomuje, že nový systém by již měl mít k dispozici i rozumně pestrou nabídku aplikací, proto se také snaží získat vývojáře v předstihu, aby stihli své aplikace připravit již pro první vlnu uživatelů nových Windows.

Složitější situaci je možno očekávat u Windows RT, pro které musí být připraveny aplikace určené pro platformu ARM. U Windows 8 bude situace o něco příznivější, protože v nich bude možné spouštět i aplikace určené pro starší verze Windows.

Úvodní foto: © Microsoft


Komentáře