Zakladatel JavaScriptu odsoudil Native Client od Googlu

Zakladatel JavaScriptu Brendan Eich tento týden prozradil, že podle něj je JavaScript dostačující pro potřeby, které se Google snaží vyplnit svým vývojovým úsilím s technologií Native Client.

Zakladatel JavaScriptu odsoudil Native Client od Googlu


Ve svém projevu na konferenci O'Reilly Fluent Conference v San Francisku Eich odmítl technologii Googlu a také vyslovil podporu nadcházející aktualizaci pro specifikaci JavaScript, ECMAScript 6. Google se svou technologií Native Client nabízí technologii open source, která spouští nativní kód bezpečně v prohlížeči.

Nicméně Eich pochybuje o tom, že by nová technologie Native Client získala podporu od výrobců prohlížečů jako je Apple, Microsoft a Mozilla a dodává, že JavaScript je dostatečný.

Eich, jenž je nyní hlavním technickým ředitelem společnosti Mozilla, prozradil, že JavaScript je přístupnější a nabízí takové výhody, jako je například ochrana paměti. Dále pokračuje: „Java také může být spuštěna v sandboxu. Nepotřebujeme Native Client.“ A také připomíná projekt Low Level JavaScript, který nabízí typový systém ve stylu jazyka C s manuální správou paměti a jejího zabezpečení a znovu tak vyvrací potřebu technologie Native Client. Low Level JavaScript se zpracovává do JavaScriptu.

Podle Eicha má být ECMAScript 6 lepší pro aplikace, knihovny a generátory kódu. Prozrazuje, že „ECMAScript 6 je na cestě“ a jeho části se již objevily v prohlížeči Chrome a enginu Spider Monkey JavaScript společnosti Mozilla. „Nechceme tento jazyk příliš měnit. Vnímám, že si někteří lidé myslí, že ho budeme měnit na Javu nebo něco takového. To se nechystáme.“

Mezi konkrétní vylepšení verze 6 patří řetězová interpolace, využití výchozích hodnot místo nedefinovaných, roztřídění objektů pomocí jiného objektu a odstranění argumentů objektu. Eich také připomíná možnosti generátoru kódu. Prozrazuje: „Myslím, že jsme na to konečně připraveni.“ Dodává, že vývojáři také chtějí lepší kompilátor pro cílový jazyk.

Eich prozrazuje, že za úvahu o zařazení do JavaScriptu by také stál paralelní JavaScript využitelný pro paralelismus dat a úloh. Nicméně dodává, že toto je zatím jen výzkumným projektem a podotýká, že JavaScript je nyní již 17 let starý. „Úžasné na tom je to, že jej lidé využívají tak, jak by mě tehdy ani ve snu nenapadlo.“

Jeden z vývojářů JavaScriptu z publika chválil plánované zavedení klíčového slova „let“ do standardu JavaScriptu. Softwarový architekt Steven Olson prozradil, že „let“ umožní vývojářům deklarovat globální proměnnou, která zůstane ve jmenném prostoru a nemůže být kopírována. „Výhodou je to, že ve svém programu nemáte zmatek mezi lokálním a globálním jmenným prostorem.“

Úvodní foto: © S.John - Fotolia.com


Komentáře