Zuckerbergovo novoroční předsevzetí by mohlo změnit podobu umělé inteligence

V minulých letech si dával zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg veliká novoroční předsevzetí. Odhodlal se například potkat nového člověka každý den, naučit se mandarínsky nebo přečíst dvě knihy za měsíc. Jeho letošní předsevzetí by však mohlo být ještě důležitější.

Zuckerbergovo novoroční předsevzetí by mohlo změnit podobu umělé inteligence


Zuckerberg se inspiroval systémem Jarvis z marvelovské komiksové série Iron Man a v letošním roce po jeho vzoru touží vybudovat umělou inteligenci, která mu bude schopna pomáhat řídit domácnost a pracovní povinnosti.

„Každá výzva má své téma. Letošním tématem jsou inovace,“ napsal Zuckerberg na svém Facebooku. „Já začnu zkoumat dostupnou technologii. Tu naučím rozumět mému hlasu tak, aby mohla ovládat všechno v našem domě – muziku, světla, teplotu a tak dále. Naučím ji pouštět naše přátele dovnitř. Naučím ji, aby mi oznámila všechno, co se stane v Maxině pokojíčku.“

Umělá inteligence však Zuckerbergovi nebude pomáhat jen doma. Chce ji brát i do práce. „V práci mi pomůže vizualizovat veškerá data a pomůže mi vést mé firmy daleko efektivněji,“ píše zakladatel Facebooku.

Co však může jeden člověk zkoumající umělou inteligenci v moři univerzit a výzkumných týmů pracujících v oboru dokázat? „Je to ambiciózní cíl, ale stojí za to,“ tvrdí analytik společnosti ZK Research Zeus Kerravala. „Facebook na svých ramenu nese velikou část váhy technologického průmyslu. A to platí i pro Zuckerberga. Tento cíl může rovněž popohnat ostatní developery, kteří by mohli toto odvětví posunout k pokroku.“

Podle Paricka Moorheada vznáší Zuckerbergův výzkum spoustu otázek. Stane se například nová umělá inteligence součástí Facebooku nebo se oddělí do zbrusu nové společnosti? „Ať se stane cokoliv, půjde o zdokonalení současné technologie,“ uvedl Moorhead.

Úvodní foto: © Martyn Williams - IDG


Komentáře