Al Gore: IT mohou pomoci proti globálním hrozbám

„Žádná firma nebo inovace nedokáže zcela zvrátit trendy globálních klimatických změn, technologické firmy však mají příležitost přesvědčit ostatní o tom, že informační technologie dokážou významně snížit jejich emise oxidů uhlíku,” uvedl Al Gore během virtuální panelové diskuze pořádané společností Cisco.„Žádná firma nebo inovace nedokáže zcela zvrátit trendy globálních klimatických změn, technologické firmy však mají příležitost přesvědčit ostatní o tom, že informační technologie dokážou významně snížit jejich emise oxidů uhlíku,” uvedl Al Gore, laureát Nobelovy ceny a bývalý kandidát na prezidenta USA, během virtuální panelové diskuze pořádané společností Cisco. Hlavním tématem diskuze, která probíhala na dálku mezi několika státy, byly technologické inovace a jejich dopad na klimatické změny.

Podle Al Gora (na fotografii vlevo) si celý svět uvědomuje význam globálního oteplování, problém však vidí v tom, že většina vlád tuto skutečnost přehlíží a ignoruje. Vyjednávání na mezinárodní úrovni by mohly napomoci moderní komunikační systémy umožňující kdykoli a s kýmkoli na celém světě vést diskuzi na dané téma a dojednat tak potřebná opatření.

Aby se možný obnovovací proces stal efektivním, je kromě inovací zapotřebí propojit veřejný a soukromý sektor a učinit změny v politikách jednotlivých zemí. Řada společností si tuto skutečnost uvědomuje, a proto se snaží šetřit náklady spojené například s cestováním, k čemuž využívají různých video či telefonních konferencí šetrných k životnímu prostředí.

Samotná diskuze ušetřila využitím technologie pro komunikaci na dálku Cisco TelePresence okolo 4,2 tun oxidu uhličitého, což představuje zhruba půlroční spotřebu elektřiny v jedné domácnosti.

Měli jí možnost sledovat lidé z Londýna, Paříže, Dubaje a Varšavy, k dispozici byl rovněž přímý přenos na internetu. Diskuze byla moderována redaktorem televize ITN Lawrencem McGintym z Londýna, Sue Bostrom, marketingová ředitelka společnosti Cisco, se připojila z telekomunikační konference VoiceCon ve floridském Orlandu, John Chambers hovořil ze společnosti Cisco v kalifornském San Jose a Al Gore z Nashville v Tennessee.
Nenechte si ujít:
Stane se ekologie zásadním tématem IT ve 21. století?

Myslete ekologicky, nabádá firmy Sun

Greenpeace hodnotí velké výrobce elektroniky

Ochrana životního prostředí vrací dividendy

Cartridge do tiskáren HP budou ekologické

Ekologické jsou už i síťové přepínače

Zelený Linux dostává jasnější obrysy

Cisco TelePresence je technologie pro komunikaci na dálku, která přináší spojení skrze virtuální jednací místnosti, a to ve vzdálenosti i několika tisíc kilometrů. Nová technologie věrohodně zprostředkovává skutečné osobní jednání. Přímý charakter komunikace je umocněn díky reálným parametrům přenášeného hlasu i obrazu.

Video technologie TelePresence je k dispozici zde:
http://www.youtube.com/watch?v=rcfNC_x0VvE


Komentáře