IBM poodhalila technologii pro rychlejší procesory

Společnost IBM tento týden oznámila, že vyvinula technologii, která umožní snížení spotřeby a zrychlení výkonu procesorů. Podařilo se jí totiž zmenšit nejmenší prvky zkušebních paměťových čipů na neuvěřitelných 22nm. Nové procesory tak budou moci obsahovat více prvků, budou rychlejší a úspornější.Společnost IBM tento týden oznámila, že vyvinula technologii, která umožní snížení spotřeby a zrychlení výkonu procesorů. Podařilo se jí totiž zmenšit nejmenší prvky zkušebních paměťových čipů na neuvěřitelných 22nm. Nové procesory tak budou moci obsahovat více prvků, budou rychlejší a úspornější.

Paměťové čipy SRAM (Static Random Access Memory) jsou součástí procesoru, kde se dočasně uchovávají data před zpracováním. Zmenšení paměťových buněk je jedním krokem na cestě při miniaturizaci celého mikroprocesoru, řekl Mukesh Khare, projektový manažer IBM. Podle něj společnost počítá se zavedením 22nm procesu při výrobě procesorů do roku 2011.

Se zavedením menších prvků by IBM mohla umístit více funkcí na jeden menší čip. Může jít o 3D grafiku, animační funkce nebo dokonce o začlenění grafického čipu do mikroprocesoru.

„Jak se bude zvětšovat počet jader, požadavky na vnitřní paměť mikroprocesorů dramaticky porostou. Zajištění dostatečného růstu paměti procesorů je základním požadavkem pro další škálování.“, uvedl Khare.

Výrobci čipů neustále zdokonalují výrobní technologie tak, aby jejich výrobky byly rychlejší a úspornější. Konkurenční Intel používá při výrobě čipů 45nm proces a plánuje přejít na 22nm proces v roce 2011, tedy ve stejném roce jako IBM. Ta navíc ohlásila, že na 45nm výrobní proces přejde ještě tento rok.

K dalším možnostem Khare poznamenal: „Můžeme pokračovat ve škálování a miniaturizaci obvodů po několik dalších generací. Stále existuje dostatek místa pro vývoj.“
Nenechte si ujít:
Nanotechnologie zvýší výkon procesorů stonásobně!

Další revoluční objev z oblasti povolodičů využívající nanotechnologie je tady

Nový objev v oblasti nanotechnologie - vědci vyvinuli nejčernější materiál

Nanotechnologie pronikají i do displejů

Výzkum paměťových buněk SRAM prováděla IBM ve spolupráci se svými partnery AMD, Freescale, STMicroelectronics a Toshibou na fakultě Nanoscale Science and Engineering Univerzity v Albany. Zkušební SRAM čipy vyprodukovala právě tamní malá výrobní jednotka.

Zdroj: Infoworld.com


Komentáře