Microsoft: Léky pacientům v budoucnosti vyrobí tiskárna

Dle společnosti Microsoft by lidé v nepříliš vzdálené budoucnosti mohli využívat tiskárny k přípravě jednoduchých léků.Dle společnosti Microsoft by lidé v nepříliš vzdálené budoucnosti mohli využívat tiskárny k přípravě jednoduchých léků.

„Tiskárny již dnes fungují na principu přenosu tekutin, místo inkoustu by bylo možné zásobníky plnit různými složkami léků,“ říká Craig Mundie, vedoucí výzkumného oddělení Microsoftu.

„Lékárna v krabici“ by mohla být jedním ze zařízení používajících IT technologie pro lékařské diagnózy a léčbu.

Příkladem diagnostiky může být analýza dechu pomocí mobilního telefonu. Princip je podobný dechové zkoušce u podnapilých řidičů, místo detekce alkoholu by technologie byla schopna částečně analyzovat zdravotní stav testované osoby. Zařízení by mohlo z dechu poznat některé nemoci, chemickou nerovnováhu a další problémy.

„Uživatel mobilního telefonu by poté navštívil kliniku, kde by mu byl vytištěn lék. Počítač by stanovil hmotnost, pohlaví a další faktory nezbytné pro výpočet správné dávky léku a na tiskárně by vyjel list s „tabletami“. Pacient by je sloupl a nechal v ústech rozpustit,“ vysvětluje Mundie.
Nenechte si ujít:
Laserová technologie umožní vyrábět dokonalejší procesory

Nanotechnologie zvýší výkon procesorů stonásobně

Nový objev v oblasti nanotechnologie - vědci vyvinuli nejčernější materiál

Průlomový objev: nová technologie neuvěřitelně zvýší výdrž akumulátorů!

Další krok ve vývoji zobrazovacích zařízení - kontaktní čočky s čipem

Takováto technologie v současnosti není dostupná, dle vyjádření Microsoftu se jedná zatím jen o ideu. Ale Mundie říká, že technologický vývoj je připravený hledat nové cesty k vylepšení zdravotnictví. Poukazuje na to, že dnes již je díky pokrokům v lékařství například možné provést těhotenský test i bez návštěvy zdravotnického zařízení.


Komentáře