Pioneer vyvinul optický disk s kapacitou 400 GB

Společnost Pioneer ohlásila, že dokončila vývoj nového optického disku, který může pojmout až 400 GB dat a nahrazuje tak dříve ohlášené prototypy.Společnost Pioneer ohlásila, že dokončila vývoj nového optického disku, který může pojmout až 400 GB dat a nahrazuje tak dříve ohlášené prototypy.

Nový disk (na fotografii pod článkem) obsahuje 16 vrstev pro ukládání dat, z nichž každá má kapacitu 25 GB, přičemž jeho rozměr zůstává stále 12 cm, takže vypadá na první pohled jako běžné DVD. Tyto disky pak vychází z technologie Blu-ray a mohly by tedy být použitelné i na běžných Blu-ray mechanikách s drobnými hardwarovými úpravami.

Sám Pioneer prý momentálně nemá žádný konkrétní plán, jak tyto disky komerčně využívat a hledá proto výrobce optických disků, kteří by měli zájem jejich výrobu zahájit. Technologie je totiž již ve fázi, kdy je připravena ke komercionalizaci, potvrdil mluvčí Pioneeru v Tokiu, Michiko Kadio. Nicméně rozhodujícím faktorem bude pravděpodobně náročnost výroby a také cena za 1 GB.

Současné Blu-ray disky mají kapacitu 25 GB, dvouvrstvé pak 50 GB, což je nejvyšší kapacita, která se u médií tohoto typu komerčně využívá. Řada výrobců však pracuje na různých variantách těchto disků, přinášející vyšší kapacitu a například společnost TDK nedávno ohlásila Blu-ray disk se 6 vrstvami a kapacitou 150 GB, nicméně ten na trh zatím ještě nedorazil.

Největším problémem disků s mnoha vrstvami je získat dobrou kvalitu čtení z každé jednotlivé vrstvy, nicméně Pioneer tvrdí, že se mu tento nedostatek podařilo vyřešit použitím technologie, kterou původně vyvinul již pro DVD média. Nové disky tak mají strukturu, která redukuje interference od dalších vrstev a umožňuje vysoce kvalitní přehrávání z každého místa na disku. Díky tomu by bylo možné na jeden disk vyrobený novou technologií uložit např. až 48 hodin videa v high-definition kvalitě!
Nenechte si ujít:
Jaké jsou alternativy po odchodu HD DVD?

LG představil nové LCD monitory a Blu-ray vypalovačky

Sony nabízí notebooky Vaio s interní mechanikou Blu-ray

Blu-ray vs. HD DVD

Nahradí optické disky páskové systémy?

První prototyp tohoto disku lze sice využít jen pro čtení, ale stejná technologie je použitelná i pro disky s možností zápisu dat. Další detaily plánuje Pioneer sdělit na sympóziu Optical Memory and Optical Data Storage 2008, které se bude konat 13. července na Hawai.

Zdroj: IDG News Service


Prototyp nového optického disku od Pioneeru.


Komentáře