Specifikace USB 3.0 dokončena – rychlost stoupne až desetinásobně

Tento týden byla vypuštěna nová specifikace pro standard USB 3.0, podle níž nové rozhraní zvýší rychlost přenosu dat desetinásobně oproti USB 2.0. Otázkou je, zda běžný hardware v nejbližší budoucnosti takovéto maximální rychlosti vůbec využije.Tento týden byla vypuštěna nová specifikace pro standard USB 3.0, podle níž nové rozhraní zvýší rychlost přenosu dat desetinásobně oproti USB 2.0. Otázkou je, zda běžný hardware v nejbližší budoucnosti takovéto maximální rychlosti vůbec využije.

USB 2.0 sice přinášelo dostatečné rychlosti pro dnešní běžné potřeby, ale verze 3.0 by měla být podle Jeffa Ravencrafta, prezidenta Fóra USB implementátorů (USB-IF) a současně technologického stratéga u Intelu, výrazněji orientována na multimediální využití a přenos videa a s velkým uplatněním se počítá i v ultrapřenosných zařízeních.

Ravencraft o novém USB 3.0 mluvil na konferenci v kalifornském San José, určené pro vývojáře superrychlého USB a při ukázkách možností přenosu na konferenci se ukázalo, že rychlostní strop USB 3.0 je někde kolem 3 Gb/s, což je sice méně, než deklarovaných 5 Gb/s, nicméně třeba extrémně výkonný flashdisk podporující USB 3.0 by byl schopný přenést 1 GB dat za 3.3 sekundy, zatímco pomocí USB 2.0 mu to bude trvat 33 sekund. Například dva plnohodnotné filmy v DVD kvalitě by bylo možné překopírovat do počítače za méně než minutu – tedy samozřejmě pokud i hardware zařízení použitých ke čtení a zápisu bude zvládat tak vysoké rychlosti, což rozhodně není v současnosti běžné.

Nová specifikace přidává důraz na lepší power management přístrojů, které se přes USB nabíjejí a také energie je lépe spravovaná. Maximum odbíraného proudu přes USB se zvýšilo, ale pokud port není využitý, přepne se do sleep módu a pracuje v úsporném režimu, dodává Ravencraft. Vyřešen byl také problém s přístroji (např. MP3 přehrávače či mobilní telefony), jejichž baterie je úplně vybitá a které nebyly po připojení detekovány. Chuck Tefrs, ředitel prodeje a marketingu společnosti Ellisys, která vytvořila přístroje pro test specifika USB 3.0, dodává, že oproti dosavadnímu standardu je to opravdu významný pokrok.

Ravencraft říká, že produkty s podporou USB 3.0 se dostanou na trh v roce 2010 a jako první by v masovém měřítku měly přijít disky založené na paměti typu flash (které ovšem maximální rychlost přenosu samozřejmě zdaleka nevyužijí). Již v současnosti je však specifikace tohoto rozhraní finálně dokončena a výrobci ji mohou začít testovat a implementovat. Důležitá bude i podpora výrobců operačních systémů – Fred Bhesania, programový manažer Microsoftu sice potvrdil, že v budoucnu Windows tuto specifikaci budou podporovat, neupřesnil ale o které Windows konkrétně bude jednat, zda až o nové Windows 7 a nebo bude k dispozici zpětná podpora i pro starší verze.
Nenechte si ujít:
USB 3.0 nabídne propustnost až 5 Gb/s

USB flashdisky – hrozba pro počítače?

USB disk a čtečku paměťových karet v jednom řešení nabízí Kingston

Verbatim uvádí nové externí pevné disky

USB 3.0 v zajetí nekompatibility?

Rozhraní USB 3.0 přijde až v roce 2010

Nový standard bude zpětně kompatibilní se staršími zařízeními, takže zařízení s USB 3.0 bude možné používat i v počítačích se starším rozhraním a podle Ravencrafta je ročně prodána asi 2,5 miliardy zařízení s USB, takže kompatibilita s dosud vyrobenými modely je velmi důležitá.


Komentáře